arena

HISTORY

quick menu:

Lata 70

Marka ARENA została założona przez wizjonera Horsta Dasslera , syna Adolfa Dasslera założyciela marki ADIDAS. Podczas Igrzysk Olimpijskich w Monachium Horst Dassler był świadkiem zdobycia przez Marka Spitza 7 złotych medali w pływaniu. Mark Spitz został nie tylko pierwszym atletą, który zdobył 7 złotych medali na olimpiadzie, ale ustanowił 7 nowych rekordów świata. Dassler natychmiast rozpoczął snuć plany stworzenia nowej marki pływackiej, dziś znanej jako ARENA.

W 1973 roku, czyli rok później ARENA zaprezentowała swój pierwszy kostium o nazwie Skinfit. Skinfit był postrzegany jako przełom technologiczny, bardzo cienki i lekki materiał powodował, że kostium ważył tylko 18 gramów. Nowy kostium pełnił funkcję „drugiej skóry” ponieważ tak mocno przylegał do ciała.

W tym roku ARENA podpisała pierwszą sponsorską umowę z Australijską zawodniczką Shane Gould. Gould była damskim odpowiednikiem Spitza, zdobyła 5 medali indywidualnie. ARENA współpracując z zawodniczką w 1974 roku stworzyła damską linię kostiumów pływackich markowaną jej imieniem i nazwiskiem – Shane Gould Female Swimsuit Collection.

Dassler był świadomy tego, że sportowy sponsoring jest kluczem do osiągnięcia sukcesu. Podczas przygotowań do kolejnych Igrzysk Olimpijskich rozpoczął podpisywanie kontraktów z innymi zawodnikami, którzy w jakimś stopniu byli w stanie pomóc w rozwoju nowych produktów, z drugiej strony ci zawodnicy wpływali na popularność sportów wodnych. Do 1976 roku wszyscy zawodnicy i produkty były gotowe na Igrzyska Olimpijskie w Montrealu. „Elite Team” Areny złożona był min. z: Mark Spitz (USA), Novella Calligaris (ITA), Steve Furniss (USA), David Wilke (UK), Shirley Babashoff (USA), Gary Hall (USA), Klaus Dibiasi (ITA), Ulrika Knape (SWE) and Maxine “Miki” King (USA). Każdy członek wyposażony był w czepek z pierwszej kolekcji, okularki pływackie dostosowane do warunków pływania na najwyższym poziomie. Ciężka praca zarówno ze strony zawodników jak i konstruktorów zaowocowała niesamowitą liczbą 44 medali olimpijskich na Igrzyskach w Montrealu. Dwa lata później na Mistrzostwach Świata w zachodnim Berlinie zawodnicy wyposażeni w ARENĘ zdobyli 62 medale, co stanowiło ok. 75% wszystkich medali, jak również ustanowili 9 nowych rekordów świata. Członkowie „Elite Team” łącznie ustanowili 83 rekordy świata.

Lata 80

Marka, która od kilku lat jest najlepsza na rynku, wprowadziła Flyback. Pierwszy kostium z cienkimi paskami, aby zwiększyć swobodę ruchową ramion. Do dzisiaj wielu pływaków preferuje ten rodzaj kostiumu ze względu na swobodę. Flyback został kilkukrotnie zmodyfikowany i do dziś jest w kolekcji.

W 1988 roku na Igrzyskach w Seulu nowy członek Elitarnej Drużyny Matt Biondi został drugim zawodnikiem w historii, który zdobył 7 medali, 5 złotych z czego 4 zdobył z nowym rekordem świata. Pierwszy człowiek, który przepłynął 100 m stylem dowolnym w czasie poniżej 49 sekund. Biondi był trzykrotnym olimpijczykiem, jedenastokrotnym medalistą olimpijskim, sześciokrotnym mistrzem świata, dwudziestoczterokrotnym mistrzem USA i rekordzistą świata. Jest członkiem galerii sław światowego i amerykańskiego pływania.

Lata 90

Na początku lat 90 ARENA była gotowa do wprowadzenia kolejnego przełomowego materiału przeznaczonego do produkcji kostiumów. AquaRacer - bo taką nazwę nosi – gwarantował bardzo dobrą hydrodynamikę dzięki gładkim i cienkim zakończeniom i perfekcyjnemu dopasowaniu. Gwarantował również maksymalną swobodę ruchową. W 1997 roku ekipa D&D po raz kolejny zostawiła wszystkich za plecami wprowadzając X-Flat materiał który był cieńszy i lżejszy niż AquaRacer. Będąc o 25% lżejszy niż materiały stosowane przez konkurencję, był tylko przedsmakiem tego co miało nadejść w 2000 roku. W tym samym czasie „Elite Team” Areny rekrutowała kolejnych utalentowanych zawodników, którzy w przyszłości okazywali się mistrzami min: Aleksander Popov i Franziska van Almsick, którzy dominowali w pływaniu w latach 90.

2000

Arena przekracza wszelkie granice prezentując światu dwie przełomowe technologie: Poweskin (2000) and Powerskin X-Treme (2004). Technologia Powerskin stała się flagową w generacji nowych kostiumów „na całe ciało”

Pwerskin i Powerskin X-Treme towarzyszyły wielkim mistrzom przy osiąganiu najlepszych pozycji w Europie i Świecie.

Dziś dalej są przygotowywane kostiumy dla wielkich mistrzów takich jak: Laure Manaudou, Filippo Magnini, Roland Schoeman, Ryk Neethling, Laszlo Cseh i wielu jeszcze.

2010

Jako ARENA zrozumieliśmy, że każdy zawodnik jest stworzony do wygrywania, nie ważne czy będzie to „pudło”, czy poprawienie własnego rekordu, w końcu zawsze jest to zwycięstwo. Rozumiemy to ponieważ od zawsze mieliśmy te same bodźce. Od początku ARENA skoncentrowana jest na wygrywaniu. Mieliśmy jeden cel, aby sporty wodne były bardziej popularne w świecie. Tworząc Drużynę produkowaliśmy produkty najlepiej odpowiadające potrzebom zawodników. Dla nas to oznacza zwycięstwo. Przez 30 lat znaleźliśmy wspólny mianownik między zawodnikami a naszymi produktami. Dla nas jest to najlepsza droga, by stawać z zawodnikami na podium.