RACING

POWERSKIN

Nowe millenium przyniosło przełom w produkcji kostiumów zawodniczych, na rynku pojawiły się w pełni zabudowane kostiumy. Zgodnie z przewidywaniami, na Igrzyskach Olimpijskich w Sydney Powerskin wyznaczył nowe standardy na kolejne 2 lata. Kostium był 30% lżejszy, o 15% miał zmniejszoną absorpcję wody w porównaniu do konkurencyjnych produktów tego samego szczebla. Opór wody zniknął praktycznie do zera.

POWERSKIN

Wyniki badań ukazały cztery najważniejsze obszary na których skupia się Arena: prędkość, kompresja mięśni, swoboda ruchowa kolan i przyleganie kostiumu do ciała. Największym przełomem była formuła małych żeberek, która pozwalała zatrzymać na powierzchni mikroskopijne cząsteczki wody tym samym zmniejszał się opór o ok. 9% (w porównaniu z najlepszym istniejącym kostiumem) i zwiększała się prędkość do 3%.

Po czterech latach badań stworzony został Powerskin Xtreme, najszybszy i najbardziej zaawansowany technologicznie kostium jaki kiedykolwiek powstał. Stworzony według „Arena Balancing System” – zbiór zasad rozwijanych w kolejności aby stworzyć kostium, który idealnie dopasuje się do ciała w ruchu, który będzie miał ergonomiczny kształt. Kostium który przekroczył granicę naturalnej prędkości.

POWERSKIN R-EVOLUTION

Imponującym osiągnięciem była kontynuacja badań Areny przez MOX (Politechniczny Uniwersytet w Mediolanie) i uniwersytet w Reims. Symulacje matematyczne i testy nad dynamiką płynów prowadzone na największym zbiorniku Uniwersytetu w Liege jak również w centrum olimpijskim w Berlinie, na każdym etapie były konsultowane z najlepszymi pływakami świata (Elite Team). Kulminacją było odsłonięcie w 2008 roku Powerskin R-evolution. Nowy kostium posiadał dwie wyróżniające się cechy: specjalnie tkany materiał i przełomowa konstrukcja.

Nastąpił postęp w dziedzinie materiałów. Tworzone materiały mają o połowę mniej włókien niż standardowe tkaniny dzięki czemu dają o 50% lepszą kompresję mięśni. W rezultacie otrzymano ultra lekką tkaninę (99g/m2), która dawała pływakowi lepszy balans i stabilność w wodzie. Powerskin R-evolution został stworzony z jednego kawałku materiału, dzięki czemu kostium się nie rozciąga. Konstrukcja bezszwowa na przodzie oraz strategicznie umieszczone nisko profilowe i klejone szwy z tyłu kostiumu między nogami a plecami, dają w rezultacie 20% mniejszą rozciągliwość oraz o 24% dłuższy okres największego wysiłku dzięki czemu można zyskać nawet 0,54 sekundy na 50m stylem dowolnym.

POWERSKIN X-GLIDE

Kolejna rewolucja nastąpiła w 2009 roku wraz z pojawieniem się Powerskin X-Glide – wielowarstwowy kostium powlekany SCS/gumą, która zamyka powietrze w kostiumie zwiększając pławność i zmniejszając rozciągliwość bardziej niż poprzednie technologie. Wykorzystuje zaprojektowanie „one-piece” oraz bardzo lekki materiał wewnątrz dla idealniej kompresji mięśni i komfortu. X-Glide wykorzystuje stop tytanowy pomiędzy wewnętrzną i zewnętrzną warstwą aby zachować odpowiednią temperaturę ciała. Wzdłuż kostiumu Hoop Kompresor zapewnia stabilizację podczas pływania

W 2009 roku Paul Biedermann mając na sobie ten kostium pokonał niepokonanego Michaela Phelpsa na 200 metrów stylem dowolnym. X-Glide znalazł się w pięćdziesiątce najlepszych innowacji 2009 roku według Times.

Nowe Technologie

Jednak, po Mistrzostwach Świata w Rzymie, na których zostały pobite 43 rekordy co nie zdarzyło się wcześniej na żadnych mistrzostwach czy igrzyskach FINA wprowadziła zakaz używania poliuretanowych kostiumów w styczniu 2010 r. Zakaz mówił, że męski kostium to kąpielówki od bioder do kolan (jammer’y), a damski kostium sięga od ramion do kolan. Grubość materiału ograniczono do 1 mm, a pławność do określonych poziomów. Zabronione jest używanie różnego rodzaju stymulatorów, kostium może być pokryty nieprzepuszczalnym materiałem max w 50%, do 25% materiału zewnętrznego i podszewki może stanowić materiał przytrzymujący powietrze, zakazane jest stosowanie innych materiałów. Po dekadzie wielkich zmian technologicznych, nadszedł czas kolejnej wielkiej zmiany.

Era złożnych Poweskin’ów

Podczas gdy nowe regulacje FINA skierowały świat sportów wodnych w innym kierunku, Drużyna R&D Areny potrafiła stworzyć odzież zawodniczą opartą o mocne fundamenty, ale zgodną z regulacjami FINA: Powerskin ST (X-Raptor), XP (Z-Raptor), R-Evo+ (Z-Raptor) i X-Glide. Dziane i tkane materiały o wadze niższej niż 125 g/m2, nieprzepuszczające materiały, dające optymalną kompresję, minimalne rozciąganie. Nisko profilowe, klejone szwy gwarantują stabilność i najmniejszy opór wody. Wydaje się, że porządek ustanowiony przez FINA i zdefiniowane parametry mogą być ograniczeniem w dziedzinie konstruowania kostiumów kąpielowych. Prawdopodobnie by tak było gdyby nie Drużyna R&D Areny. (Trzymajcie rękę na pulsie, będą nowe technologie od Areny).