ELITE TEAM / ALAIN BERNARD

ALAIN BERNARD

Alain Bernard (1 Maja 1983 r.) jest Francuskim pływakiem, jednym z najszybszych sprinterów na świecie na 50 i 100m stylem dowolnym

Bernard doszedł na szczyty rankingów pływackich zaczynając od sztafety, zdobywając medale – złoty i dwa srebrne w sztafecie 4x50m stylem dowolnym na mistrzostwach w Wiedniu (2004), Triste (2005) i w Helsinkach (2006). Zdobył również swój pierwszy indywidualny medal w Helsinkach, a był to brąz.

W 2007 kontynuował zdobywanie medali w sztafecie, zdobył brąz na mistrzostwach świata w Melbourne, później zdobył swój pierwszy indywidualny tytuł mistrz Francji na 50 i 100m stylem dowolnym. Rok zakończył zdobywając swój pierwszy złoty medal na międzynarodowych zawodach, a konkretnie były to zawody w Debreczynie. Zdobył złoto na 100m stylem dowolnym i dorzucił jeszcze brąz na 50m.

Przełom nastąpił w 2008 roku, kiedy Alain zdobył swój pierwszy tytuł mistrzowski na mistrzostwach Europy w Eindhoven. Wygrał na 100 i 50m stylem dowolnym ustalając nowe światowe rekordy na obu dystansach. Na krótkim dystansie ustanowił rekord w półfinale (21.50), na dystansie 100m pobił rekord (47.60) Pietra van den Hoogenbanda który utrzymywał się od 8 lat, a zrobił to również w półfinale. Następnego pobił swój czas i poprawił rekord świata (47.50)

Pięć miesięcy później Bernard zapisał swoje nazwisko w historii olimpijskiej wygrywając na 100m stylem dowolnym w Pekinie. Pokonał swojego największego rywala Eamona Sullivana z Australii, po tym jak obaj ustalili nowe rekordy światowe w półfinałach (najpierw Bernard, później Sullivan). Dodatkowo Alain był członkiem Francuskiej sztafety, która po zaciętym boju przegrała złoty medal na dystansie 4x100 stylem dowolnym. Zdobył również brązowy medal na 50m stylem dowolnym, kończąc występ na Igrzyskach Olimpijskich ze złotym, srebrnym i brązowym medalem. Rok zakończył poprawiając światowy rekord na mistrzostwach Francji w Angers

Trudno było poprawić osiągnięcia z 2008 roku, ale 2009 r. był również pełen sukcesów dla Alaina. W kwietniu został pierwszym człowiekiem, który przepłynął 100m stylem dowolnym w czasie poniżej 47 sekund. Czas uzyskał na mistrzostwach Francji w Montpelier. Niestety (według wielu nie słusznie), rekord został mu odebrany ponieważ, korzystał z kostiumu Areny, który nie był zatwierdzony przez FINA, pomimo, że konkurencja stworzyła kostiumy z podobnych materiałów. Trzy miesiące później na mistrzostwach Świata w Rzymie został pokonany przez Brazylijczyka Cesara Cielo i musiał zadowolić się srebrem. Jako członek Francuskiej sztafety zdobył brąz na dystansie 4x100m stylem dowolnym

W 2010 powrócił do wygrywania, broniąc tytułu Mistrza Europy na 100m w Budapeszcie, zdobył jeszcze srebro w sztafecie 4x100m oczywiście stylem dowolnym. Na mistrzostwach Świata w Dubaju będąc w sztafecie zdobył złoty medal dla Francji ustanawiając z drużyną rekord mistrzostw.

Bernard był zawiedziony występem na Mistrzostwach Świata w Szanghaju, gdzie uplasował się poza „pudłem” na 100m, ale powalczył o medal na 50m stylem dowolnym. Dla niego najważniejszym wydarzeniem w kalendarzu są Igrzyska Olimpijskie w Londynie w 2012 roku gdzie będzie bronił tytułu Mistrza na 100m stylem dowolnym.

Biography

Alain Bernard jest dużym mężczyzną. Mając 196 cm wzrostu i ważąc 96kg posiada mięśnie klatki piersiowej wyglądające jak skrzydła co wpływa na jego imponującą prezencję. Alain przeniósł swoje idealne warunki do basenu co przełożyło się na osiągane wyniki.

Wzrost Alaina naturalnie zrobił z niego ikonę, a jego olimpijski wyczyn, 2 w historii złoto w pływaniu dla Francji przykuło na nim uwagę opinii publicznej. Jego przydomek „Shark” – Rekin – powstał prawdopodobnie od tatuażu rekina na biodrze, lub od tego jak wygląda w wodzie, ale nie całkiem pasuje do niego ten pseudonim. Konotacje drapieżnej siły są przeciwieństwem do jego osobowości, pomimo, że rywalizuje ze stalową determinacją. Przykład – kiedy jego wielki rywal, Australijczyk Eamon Sullivan potrzebował miejsca do trenowania przed Paris Open 2009 Bernard zaprosił go do swojej bazy w Antibes. To gest miał na celu przygotowanie do szczerej i równej rozgrywki w atmosferze szacunku i przyjaźni.

W momencie kiedy zaczął sobie dobrze radzić ze sławą przywiózł medale z Pekinu – Chętnie rozdaje autografy pomimo tego, że jest nieśmiały, zamknięty w sobie i bardzo mocno pielęgnuje swoją prywatność. Ma bardzo bliskie relacje z rodziną i nigdy nie może się doczekać kiedy spędzi trochę czasu ze swoją dziewczyną Coralie Balmy, która jest francuską pływaczką w stylu dowolnym.

Pomimo mocno napiętego harmonogramu treningów, znajduje chwilę aby wspomagać inicjatywy charytatywne takie jak (EDF) „Noc Wody”. Fundacja założona w celu finansowania programów sanitarnych i dostaw wody do szkół w Togo. Alain jest Policjantem, wolontariuszem i kiedy tylko jest to możliwe zajmuje się drugą pasją, lataniem. W śród największych wyzwań było latanie z mistrzem świata w akrobatycznym lataniu Ecalle Renaud (zginął w wypadku samolotowym w 2010 r.), który był w drużynie Franch Air Force w precyzyjnym lataniu. W Czerwcu 2011 r. pojawił się w projekcie Arena’s Water Experience, unikalna perspektywa pływania Alaina, przy użyciu mapowania 3D do projekcji obrazów w Paryżu o nazwie „Filmoteka Francuska”.

Alain jest bardzo silny w wodzie, w powietrzu czuje się wolny, ale najbardziej lubi mieć stopy na ziemi. Słuchając osób wokół niego, można odczuć, że to wszystko prawda, jest oddany sprawie, rozsądny i zrównoważony. Jednym z tych którzy znają go najlepiej jest trener Denis Auguin, który jest z Alainem ponad 10 lat. Według Denisa wyżej wymienione cechy nie świadczą o jednotorowości charakteru. Są to słowa osoby, która również musiała sobie poradzić z drugą stroną osobowości Bernarda, czasami bywał bardzo uparty czy humorzasty. „To wszystko dostałem w pakiecie” mówi Denis, tworząc portret osobowości. „To jest Alain, równowaga między wiedzą, a instynktem, powietrzem, a ziemią, między spokojem, a sztormem i lekkość oparta o solidny grunt.

Imię i Nazwisko: Alain Bernard

Pseudonim: Rekin
Pochodzenie: Francja
Data i miejsce urodzenia: 1.05.1983
Wiek: 28
Wzrost: 196 cm
Waga: 83 kg

Klub: Pôle France d’Antibes
Styl: 50m, 100m, 4x100m stylem dowolnym
Trener: Denis Auguin
Miejsce trenowania: Antibes, Francja

NAJLEPSZE OSIĄGNIĘCIA - MEDALE

2011
Mistrzostwa Świata - Szanghaj
Srebrny medal na 4x100m stylem dowolnym
Brązowy medal na 50m w stylu dowolnym

2010
Mistrzostwa Świata - Dubaj
Złoty medal na 4x100m stylem dowolnym

Mistrzostwa Europy - Budapeszt
Złoty medal na 100m w stylu dowolnym
Srebrny medal na 4x100m stylem dowolnym

2009
Mistrzostwa Świata - Rzym
Srebrny medal na 200m stylem dowolnym

Śródziemnomorskie Gry
Złoty medal na 100m w stylu dowolnym
Srebrny medal na 4x100m stylem dowolnym
Brązowy medal na 50m w stylu dowolnym

2008
Igrzyska Olimpijskie - Pekin
Złoty medal na 100m w stylu dowolnym
Srebrny medal na 4x100m stylem dowolnym
Brązowy medal na 50m w stylu dowolnym

Mistrzostwa Europy - Eindhoven
Złoty medal na 100m w stylu dowolnym

2007
Mistrzostwa Europy - Debreczyn
Złoty medal na 100m w stylu dowolnym
Srebrny medal na 4x50m stylem dowolnym
Brązowy medal na 50m w stylu dowolnym

2006
Mistrzostwa Europy - Helsinki
Srebrny medal na 4x50m stylem dowolnym
Brązowy medal na 100m w stylu dowolnym

Mistrzostwa Europy - Budapeszt
Brązowy medal na 4x100m stylem dowolnym

2005
Mistrzostwa Europy - Tresto
Srebrny medal na 4x50m stylem dowolnym