ELITE TEAM / ANASTASIJA ZUEVA

ANASTASIJA ZUEVA

Anastasia Zueva (8 May, 1990) pochodzi z Rosji, jest specjalistką w stylu grzbietowym, która zdobyła swój pierwszy międzynarodowy tytuł jeszcze jako nastolatka w 2008 r. i dzisiaj współzawodniczy ze światową czołówką na dystansie 50, 100, 200m.

Przygodę z pływaniem rozpoczęła pod namową matki, ogromny talent Anastasi przyniósł jej tytuł młodzieżowego mistrza Rosji w wieku 15 lat w 2005 roku. Trener Natalya Kozlova wzięła ją pod skrzydło do centrum treningowego w Penzie. Dwa lata później dostała się do seniorskiej drużyny narodowej na mistrzostwa Świata w Melbourne w 2007 r., gdzie wystartowała na dwóch dystansach( 50m – półfinał, 100m – finał), a sztafeta Rosyjska w składzie z Anastasią dotarła do finału.

Jej międzynarodowy przełom nastąpił w 2008 r. na mistrzostwach Europy w Eindhoven, zdobyła złote medale i ustanowiła rekordy Europy na dystansach 50 i 100m stylem grzbietowym, a na 200m zdobyła srebro. Pięć miesięcy później na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie dotarła do finału na 100 i 200m. Na 100m zabrakło jej 6 setnych sekundy do „pudła” (wcześniej pobiła rekord Olimpijski), a na 200m dopłynęła na 4 miejscu.

Rok 2009 był dla Anastasii rokiem bicia rekordów. Dwukrotnie pobiła rekord Świata na 50m stylem grzbietowym, a dokonała tego na mistrzostwach Rosji w kwietniu, które następnie anulowano w czerwcu przez FINA z powodu nie zatwierdzonego kostiumu. Dwa tygodnie później ponownie pobiła rekord w Monte Carlo na zawodach z serii Mare Nostrum. Ten czas jednak był gorszy niż te z kwietnia i nie został sklasyfikowany. Niezrażona kontrowersjami bezzwłocznie pobiła światowy rekord na 50m i 100m stylem grzbietowym, a było 6 tygodni później na Mistrzostwach Świata w Rzymie. Pomimo rekordów Anastasia na 100m skończyła na 2 miejscu, a na 50m zabrakło jej 3 setne do “pudła”.

W 2010 roku Anastasia doznała kontuzji dolnej części pleców, która mogła przerwać jej karierę, ale specjaliści z Regensburg w Niemczech, znaleźli przyczynę ostrych bólów i pomogli powrócić jej do najwyższej formy na mistrzostwa Świata w Szanghaju (2011). Przegrała szalony finał na 100m o 1 setną sekundy, ale dwa dni później w końcu zdobyła swój pierwszy tytuł Mistrzyni Świata. Na 50m płynęła w finale, widać że wraca do najwyższej formy ponieważ z wyścigu na wyścig płynie coraz szybciej.

Jej imponująca lista osiągnięc I rekordów stawia ją na szczycie drabiny sportowej, a doświadczenie wpłynęło na zdobycie mistrzostwo Świata. Teraz najbardziej skupia się na Igrzyskach Olimpijskich gdzie są realne szanse na medale.

Biography

Mama Anastasi nie potrafiła pływać I jak każdy opiekuńczy rodzic, który chce lepszego życia dla swojego dziecka, zabrała ją na basen. Na myśli miała bezpieczeństwo i zdrowie swojego potomstwa. Nie wiedziała jak to zmieni ich życie. Jej piętnastoletnia córka, była bardzo waleczna w basenie co wpłynęło na decyzję o przeprowadzce, aby rozwijać jej potencjał, mogli również zostać i zobaczyć jak się życie potoczy. Wybrali trudniejszą ścieżkę i przeprowadzili się o 500 km od domu. „Lepiej żałować rzeczy, które się zrobiło niż tych których się nie zrobiło” tłumaczy egoistyczne podejście, pomimo bolesnych konsekwencji wysłania swojej nastoletniej córki.

Jej wspinaczka po szczeblach sportowej kariery była pełna wyzwań. Pierwsze tytuły pojawiły się w 2008 roku, a w 2009 roku trzy razy pobiła rekord świata na 50m stylem grzbietowym w przeciągu 2 miesięcy, które później anulowano nie z jej winy. Dla ciężko pracującej nastolatki, która chce tylko pływać sytuacja, w której się znalazła czyli w środku burzy dotyczącej kostiumów zawodniczych, była bardzo rozpraszająca. Anastasia pokazała dojrzałość i rozwiązanie godne mistrzyni – Po prostu pobiła rekord miesiąc później. Nie mogła wydać bardziej stanowczego oświadczenia

Rok później Anastasia musiała się zmierzyć z innym wyzwaniem, bardziej poważnym niż pobijanie rekordów. Kontuzja dolnej części pleców, poważna na tyle, że jej cała kariera stała pod znakiem zapytania. Musiała zrezygnować ze startów, a nawet treningów ponieważ dalsza aktywność mogła się skończyć paraliżem według lekarzy. Dla Anastasii która była właścicielką rekordu Świata to była druzgocąca wiadomość, szczególnie, że podczas wstępnego leczenia organizm nie reagował i nawet siedzenie przez dłuższy czas było bardzo bolesne. Ostatecznie dzięki pracy Dr. Homayun Gharavi z German Academy of Applied Sports Medicine w Regensburg, w miarę krótkim czsasie udało się ją uwolnić od bólu bez inwazyjnej terapii czy zabiegów

Nowa lekcja życia, bardzo wpłynęła na Jej karierę. W 2011 roku zdobyła swój pierwszy tytuł Mistrzyni Świata w Szanghaju była drugą w historii kobietą z Rosji w po sowieckiej erze. Podczas rehabilitacji nabrała bardzo dużej energii i wiary nauczyła się „ Jak puścić hamulec i osiągnąć szczyt możliwości w treningu i zawodach. Z nowo nabytymi umiejętnościami zaczęłam się rozwijać”

Igrzyska Olimpijskie mogą być obiecujące. Na pewno bo kiedy Anastasia zaczyna przygotowania w głowie ma zachęcające słowa Mamy: „ Widok z góry może być niesamowity, czy możesz przegapić taką szansę ? Wszystko jest w twoich rękach” Widok na jej marzenia – medal olimpijski – Jej podejście nie może być lepsze: „Nie mogę się doczekać Igrzysk w Londynie”.

Imię i Nazwisko: Anastasija Zueva
Pochodzenie: Rosja
Data i miejsce urodzenia: 8.05.1990, Voskresenk
Wiek: 21
Wzrost: 182 cm
Waga: 70 Kg

Styl: 50m, 100m, 200m stylem grzbietowym
Miejsce trenowania: Moskwa

NAJLEPSZE OSIĄGNIĘCIA - MEDALE

2011
Mistrzostwa Świata - Szanghaj
Złoty medal na 50m stylem grzbietowym
Srebrny medal na 100m stylem grzbietowym

2009
Mistrzostwa Świata - Rzym
Srebrny medal na 100m stylem grzbietowym
Srebrny medal na 200m stylem grzbietowym

Mistrzostwa Europy - Eindhoven
Złoty medal na 50m stylem grzbietowym
Złoty medal na 100m stylem grzbietowym
Srebrny medal na 200m stylem grzbietowym
Srebrny medal w sztafecie 4x100m stylem zmiennym