ELITE TEAM / ANGELA MAURER

ANGELA MAURER

Angela Maurer (27 Czerwiec 1975 r.) jest niemiecką pływaczką, która od 15 lat znajduję się w światowej czołówce w pływaniu na otwartej przestrzeni na 5, 10 i 25 km.

Teraz w drugiej ekadzie jej rywalizacji stoi na samej górze drabiny tej dyscypliny, Angela nadal zdobywa medale. Jej pierwszy większy sukces nadszedł w 1996 roku kiedy wygrała mistrzostwa Niemiec na 5 km, rozpoczynając 3 letnią dominację na tym dystansie w mistrzostwach Niemiec. Następna pasja przyszła w 1999 roku kiedy wygrała na 25 km, to zwycięstwo rozpoczęło pasję trwającą do 2002 roku (4 tytuły mistrzowskie) na tym dystansie

Poza granicami Niemiec Angela rozpoczęła budowanie swojego nazwiska w Europie jako 22 latka kiedy w 1997 roku dopłynęła szósta na dystansie 5 km na mistrzostwach Europy. Rok później wgrała zawody w Czechach (15km), na Sardynii (14km) i uplasowała się na siódmym miejscu na mistrzostwach Świata w Perth. Jej pierwsze „pudło” na dużej, międzynarodowej imprezie przyszło w 1999 roku na mistrzostwach Europy w Istambule, gdzie zdobyła srebro na 25 km.

W pierwszej dekadzie nowego millennium, Angela nadal osiągała imponujące wyniki na międzynarodowych imprezach. W 2000 roku, zdobyła brąz na 25 km na mistrzostwach Świata na wodach owartych w Honolulu i uplasowała się na 3 miejscu w klasyfikacji generalnej wygrywając imprezę w Argentynie. Kontynuowała passę w 2001 roku, zdobyła swój pierwszy medal mistrzostw Świata – brąz na 25 km w Japonii. Srebrne medale nadeszły w 2002 roku, na mistrzostwach Europy w Berlinie – srebro na 10 km, mistrzostwa Świata w Egipcie – srebro na 25 km i brąz na 10 km. W 2003 roku przyszły następne medale na mistrzostwach Świata w Barcelonie – srebro na 10 km i brąz na 25 km

Między 2004 I 2005 pjawia się luka w karierze Angeli, kiedy skupiła się na narodzinach syna Maxima, wróciła do sportu silniejsza niż kiedykolwiek. 2006 rok był najlepszym rokiem w jej karierze, zdobyła swój pierwszy złoty medal na 10 i 25 km, na mistrzostwach Europy w Budapeszcie, a niecały miesiąc później zdobyła złoty medal na mistrzostwach Świata na wodach otwartych w Naples. Rok później na dystansach 10 i 25 km kończy zawody na 4 miejscu na mistrzostwach Świata w Melbourne i w zawodach na 10 km na Igrzyskach Olimpijskich w 2008 roku w Pekinie. Na pocieszenie była zwycięzcą klasyfikacji generalnej mistrzostw Świata FINA w obu latach na 10 km.

Angela powróciła do najwyższej formy w 2009 roku kiedy wygrała drugi raz tytuł mistrzyni Świata na 25 km w Rzymie, pomimo, że to był jej pierwszy wyścig na tym dystansie od 3 lat. Dodatkowo była 2 w klasyfikacji generalnej mistrzostw Świata FINA na 10 km i została wybrana zawodniczką roku przez Europejską Federację Pływacką. 2010 rok był również pomyślny, zdobyła srebro i brąz na 25 km i 10 km na mistrzostwach Europy w Budapeszcie – przegrywając tylko 0,1 s po 6 godzinach pływania. Zdobyła ponownie 2 miejsce w klasyfikacji generalnej mistrzostw Świata FINA na 10 km

2011 rok rozpoczął się dobrze, a priorytetem była obrona tytułu mistrzowskiego na 25 km w Szanghaju. Została uplasowana na drugim miejscu klasyfikacji generalnej mistrzostw Świata. Patrząc w przyszłość po zdobyciu praktycznie wszystkich dostępnych nagród, Maurer skupi się na zawodach z których jeszcze nie przywiozła medalu – Igrzyska Olimpijskie w Londynie 2012 roku.

Biography

W Lipcu 2011 roku, zaledwie cztery dni po zawodach na wodach otwartych, na mistrzostwach Świata w Szanghaju Angela Maurer obchodziła swoje 36 urodziny. Dwa lata temu wygrała swój pierwszy tytuł mistrzyni Świata w pływaniu na 25km, była jedyną matką i drugą najstarszą zawodniczką w stawce (różnica 6 miesięcy). Na końcu dwudziestoletniej kariery, przepłynęła dookoła ziemie 1,5 raza, jej obciążenie treningowe równoważy się z pływaniem bez przerwy przez 2,5 miesiąca w ciągu roku. Jest fenomenalna

Kiedy zdobyła tytuł mistrzowski w Rzymie płynęła ok 6 godzin bez przerwy. Na pierwszym okrążeniu zgubiła okularki w wyniku kopnięcia współzawodniczki. To były najtrudniejsze 25 km jakie kiedykolwiek przepłynęła.

Dla mniej wytrzymałych śmiertelników od niej, zmęczenie fizyczne jest niewyobrażalne, kiedy warunki są niecodzienne. Angela płynęła w nieprzejrzystej, brązowawej wodzie, gdzie pływały drewniane deski uzbrojone w zardzewiałe gwoździe, a martwe szczury dostarczały kolejnych przeszkód

W zimnej wodzie (poniżej 20°C), pływacy są w stanie spalić do 1,500 kalorii na godzinę czyli więcej niż maratończycy (którzy generalnie spalają najwięcej kalorii wśród sportowców wytrzymałościowych). Na koniec 2011 roku, zawody Mistrzostw Świata w Setubal w Portugalii. Zawody odbywały się w temperaturze 17°C I w mocnym, zimnym wietrze. Maurer nie mogła normalnie się ruszać 20 min po wygranym wyścigu, została zabrana na noszach i trzeba było ochronić jej ciało przed wychłodzeniem. Ciepła woda powyżej 30°C jest ogromnym wyzwaniem czego dowodem jest tragiczne odejście amerykanki Fran Crippen wpaździerniku 2010 roku.

A zawodnicy – kobiety uprawiające pływanie na otwartych wodach mają wyższą wytrzymałość fizyczną niż mężczyźni. Sędziowie z żółtymi i czerwonymi kontrolują powierzchnię, ale większość rzeczy dzieje się pod wodą, pęknięte żebra nie są niespotykane. Angela sama siebie nazywa „mrucząca kotka”…dopuki nie wchodzi do wody , gdzie ona jak I jej rywalki zmieniają się w hjeny. Ciężko to sobie wyobrazić patrząc na jej delikatny uśmiec h.

W przeciwieństwie do swoich rywalek Angela nie trenuje na basenie, stara się trenować w warukach w jakich później rywalizuje: rzeka, jezioro czy ocean. Sama cieszy się naturą więc taki trening jej najbardziej odpowiada. W końcu po wielu godzinach treningów jej ciało się dostraja, bardziej niż w każdym innym sporcie ponieważ nic cię nie rozprasza, tylko ty i woda. Nigdy nie zgubiła respektu do wody ponieważ kiedyś musiała się przełamać I pokonać pierwotny lęk.

Oprócz pływania, szkoli się ponieważ chce zostać policjantką, 2005 roku urodziła syna, a ojcem jest jej mąż i trener Nikolai Eveev. Najwyraźniej jest bliżej zakończenia swojej wspaniałej kariery, ale nadal ma jeszcze jeden cel do osiągnięcia – Olimpijski medal. W Pekinie przegrała brązowy medal o mniej niż sekundę, dlatego Igrzyska w Londynie są czymś na czym się obecnie skupia najbardziej. Siła, determinacja i dusza wojownika mogą bardzo się przyczynić do zdobycia upragnionego medalu.

Imię i Nazwisko: Angela Maurer
Pochodzenie: Niemcy

Data i miejsce urodzenia: 27.07.1075
Wiek: 36
Wzrost: 172 cm
Waga: 59 Kg

Klub: SSV Undine 08 e.V. Mainz
Styl: Wody otwarte na 10 i 25 km
Trener: Nikolai Evseev
Miejsce trenowania: Niemcy
Strona internetowa: www.angelamaurer.de

NAJLEPSZE OSIĄGNIĘCIA - MEDALE

2011
Mistrzostwa Świata - Szanghaj
Srebrny medal na 25 km

2010
Mistrzostwa Europy - Budapeszt
Srebrny medal na 25 km
Brązowy medal na 10 km

2009
Mistrzostwa Świata - Rzym
Złoty medal na 25 km

2006
Mistrzostwa Świata - Napoli
Złoty medal na 25 km

2004
Mistrzostwa Europy - Madryt
Brązowy medal na 10 km

2003
Mistrzostwa Świata - Barcelona
Srebrny medal na 10 km
Brązowy medal na 25 km