ELITE TEAM / CAMERON VAN DER BURGH

CAMERON VAN DER BURGH

Cameron van der Burgh (23 lata) jest reprezentantem R.P.A., jest wymieniany wśród najsilniejszych pływaków żabką na świecie na krótkim dystansie (50 i 100 m)

Pierwszy międzynarodowy medal Camerona przyszedł w 2007 roku, na mistrzostwach Świata w Melbourne, zdobył brąz na 50 m żabką. W 2008 roku przykuł uwagę fanów pływania wygrywając w kasyfikacji generalnej FINA Mistrzostw Świata, w tym roku pobił 3 światowe rekordy w Moskwie i Sztokholmie.

9 grudnia 2008 w Moskwie młody zawodnik z R.P.A. ustanowił znakomity czas 56,88 na 100m żabką, poprawiając o ponad pół sekundy (!) rekord należący do Eda Mosesa z 2002 roku, który stanowił 57,47. Dzień wcześniej na tych samych zawodach w wyścigu na 50m poprawił światowy rekord Ukraińca Olega Lisogora (26,17), ustanawiając nowy (26,08). Trzy dni później w Sztokholmie Cameron stał się pierwszym człowiekiem, który pokonał barierę 26 sekund żabką na 50m i pobił swój własny rekord z Moskwy o 12 setnych osiągając 25,94 (krótki basen).

Ale jego międzynarodowa sława rozkwitła z pierwszym tytułem mistrza Świata na 50m, w 2009 w Rzymie, gdzie ustanowił nowy rekord podczas zwycięskiego wyścigu (26,67). Na tych mistrzostwach zdobył również brąz na 100m oczywiście żabką

W 2010 roku Cameron potwierdził swoją pozycję, jednego z najsilniejszych pływaków żabką. Na październikowych Mistrzostwach Narodów Zjednoczonych wygrał na obu dystansach 50 i 100m, a na Mistrzostwach Świata (krótki basen) w Dubaju w Listopadzie zdobył tytuł mistrzowski na 100 m i srebro na 50 m.

Biography

W krajach gdzie sporty zespołowe takie jak ragby, krykiet czy piłka nożna są najważniejsze i gdzie golfiści tacy jak Ernie Els i Louis Osthuizen są najbardziej szanowani pośród sportowców indywidualnych, reprezentant południowej Afryki w pływaniu żabką Cameron Van der Burgh zdobył popularność i uzyskał status celebryty. Bez wątpienia związek z tym mają jego 3 rekordy światowe i 2 tytuły mistrza Świata, ale ma mocną psychikę i osobowość aby idealnie sobie z tym radzić.

Został twarzą Afryki Południowej na Igrzyskach Wspólnoty Narodów w 2010 roku, które odbyły się w Indiach, niósł flagę narodową na ceremonii otwarcia. Od tamtej pory stał się kimś więcej niż światowej klasy pływakiem, wchodząc też w skład kalendarza (najseksowniejsi mężczyźni Południowej Afryki 2010) jako Pan Luty, stworzonego przez South African homes and hearts

Urodzony w Pretoria w 1988 roku, Van der Burgh nadal najwięcej trenował w swoim rodzinnym mieście, w 2009 roku razem z Niemcem Dirkiem Langiem, który kiedyś powiedział o nim że - „ On nie zna znaczenia słowa strch” – znalazł się pod opieką jednego z najlepszych japońskich trenerów Norimasa Hirai, który wychował mistrza olimpijskiego żabką Kosuke Kitajima. Dzięki zdrowemu szacunkowi jakim obdarza swoich rywali Van Der Burgh rozwinął przyjaźń z różnymi zawodnikami jak np. Alex Dale Oenz Norwegii, który daje mu ważne wskazówki w temacie jego pasji czyli fotografii, bo Alex studiuje fotografię.

Cameron I Alex przeżyli razem chwile grozy jakiś czas temu, kiedy wieloryb zabójca wyskoczył z wody tylko 10m od gumy którą byli ciągnięci. Inne spotkanie z naturą nastąpiła kiedy głodny pawian wskoczył do samochodu na siedzenie obok niego w poszukiwaniu jedzenia – znalazł lukrecje – kiedy razem z rodziną spędzał wakacje w Narodowym Parku Krugera w R.P.A. Był wtedy w wieku 11 lat. Kilka lat później na obozie treningowym 14 letni chłopak przeżył najtrudniejszy trening, przepłynął 15 km w rzece w Narodowym Parku Krugera, która była lodowata. Podczas kiedy młodsi zawodnicy mogli wychodzić z wody, ponieważ trenerzy odkryli już ich potencjał

Najwyraźniej trenerzy się nie mylili nie przerywając mu – Jego ogromny potencjał się ujawnił i kto wie gdzie go to doprowadzi na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie.

Imięi Nazwisko: Cameron Van der Burgh

Pochodzenie: Republic of South Africa
Data i miejsce urodzenia: 25.05.1988, Pretoria
Wiek: 23
Wzrost: 184 cm
Waga: 76 Kg

Klub: Players Academy
Styl: Żabka
Trener: Graham Hill
Miejsce trenowania: Pretoria
Twitter: http://twitter.com/Cameronvdburgh

NAJLEPSZE OSIĄGNIĘCIA - MEDALE

2011
Mistrzostwa Świata - Szanghaj
Brązowy medal na 50m żabką
Brązowy medal na 100m żabką

2010
Mistrzostwa Świata - Dubai
Złoty medal na 100m żabką
Srebrny medal na 50m żabką

Puchar Wspólnoty Narodów - New Delphi
Złoty medal na 50m żabką
Złoty medal na 100m żabką

2009
Mistrzostwa Świata - Rzym
Złoty medal na 50m żabką

2008
Mistrzostwa Świata - Arena
Zwycięzca w klasyfikacji generalnej
Mistrzostwa Świata - Manchester
Srebrny medal na 100m żabką
Brązowy medal na 50m żabką

2007
Mistrzostwa Świata - Melbourne
Brązowy medal na 50m żabką