ELITE TEAM / CHAD LE CLOS

CHAD LE CLOS

Chad Le Clos (12 kwiecień, 1992 r.) jest reprezentantem R.P.A. w pływaniu stylem motylkowym, zmiennym i dowolnym. W 2009 i 2010 zaczął być postrzegany jako jeden z poważniejszych pretendentów do medali na największych, międzynarodowych imprezach w szczególności na 200 m stylem motylkowym.

Le Clos rozpoczął swój bieg z dobrymi wynikami na zawodach (Mare Nostrum) w Barcelonie w 2009 roku, gdzie uplasował się na 2 miejscu na 400 m, to było przed Mistrzostwami Świata w Rzymie. Nie biorąc pod uwagę tego, że nie osiągnął finału w najsilniejszych konkurencjach (400 m zmiennym i 200 motylkiem), w obu konkurencjach uplasował się w pierwszej 20 całkiem mocne osiągnięcie dla 17 latka, który zadebiutował w seniorskich mistrzostwach Świata.

Ale w 2009 roku na zawodach z serii Pucharu Świata FINA, zaczął pokazywać swoje umiejętności. W 4 konkurencjach w których płynął wygrał w sumie 3 złota, 3 srebra i 2 brązy. Wygrał 400m stylem zmiennym (Durban, Berlin) i 200m motylkiem (Durban) i w Berlinie miał najbardziej imponujący występ w roku. Pomimo tego że nie zdobył medalu na 200m motylkiem, pobił rekord Afryki, a następnie pobił rekord Afryki na 400m stylem zmiennym, kiedy wygrał finał, ale jego największym, osobistym osiągnięciem był brązowy medal na 200m stylem zmiennym gdzie ukończył wyścig o 0,58 sekundy za Michaelem Phelpsem, gdzie Darian Townsend pobił rekord Świata.

Jak 2009 też 2010 rok był bardzo dobry dla Chada. Na 18 urodziny w kwietniu na Mistrzostwach Afryki przepłynął 200m motylkiem uzyskując 4 czas na świecie w roku (1:56.86), następnie powtórzył w czerwcu srebro na 400m stylem zmiennym w Barcelonie na zawodach z cyklu Mare Nostrum. Ten rok stał się lepszy w sierpniu, kiedy na inaugurację młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich zdobył złoto na 200m stylem zmiennym, następnie zdobył srebro na 100 i 200 m motylkiem i na 400m stylem dowlnym. To zwycięstwo wywindowało go na 25 miejsce w świecie, The Swimmer’s Circle napisał: „Czas le Closa, on daje poważne świadectwo talentu i budzi uzasadnione obawy federacji pływackich (np. Brytyjskiej), że poziom zawodów nie był tak wysoki jak kwota przeznaczona na przygotowania”

W październiku Chad ponownie wskoczył na wyższy poziom na Igrzyskach Wspólnoty Narodów, gdzie wygrał 200m motylkiem i 400m stylem zmiennym, łamiąc oba rekordy zawodów. Fenomenalny rok podsumował tytułem mistrza Świata na krótkim basenie w Dubaju na 200m motylkiem, gdzie ciągle gonił by na finiszu jeszcze przyspieszyć i wygrać. Zrobił również finał na 400m zmiennym, ale skończył na 5 miejscu

Pomimo tego że Chad jest nowicjuszem na międzynarodowej scenie pływania to jest uważany za jednego z kandydatów do złota na 200m motylkiem na mistrzostwach Świata w Szanghaju (2011), gdzie zapewne doda kolejną cegłę do swojego marzenia – zdobycie medalu na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie 2012.

Biography

Terence Parkin z R.P.A. jest głuchy, ale nie przestawał żyć pełną życia i stawać naprzeciw tym bardziej sprawnym niż on. W 2000 roku udowodnił, że jest bardzo zdeterminowany, pokazał jego podejście do życia zdobywając srebrny medal na 200 m żabką. Został inspiracją dla wielu osób m.in. dla Chada Le Closa dla którego jest bohaterem, a po czasie został przyjacielem. Chad nie ukrywa, że Terence odegrał ogromną rolę w podjęciu tej decyzji, czyli odpuszczenie - pasji która była w jego rodzinie od pokoleń - piłki nożnej na rzecz pływania.

To, że Chad wybrał Terenc’a jako swój wzór do naśladowania świadczy o jego charakterze, wartościach i sile woli która jest w stanie pokonać wszystkie przeszkody po drodze do sukcesu. Pomimo jego sukcesów z 2009 i 2010 roku nadal trzyma stopy na ziemi, dzięki rodzinie i trenerowi Grahamowi Hillowi z którym trenował blisko dekadę w swoim rodzinnym mieście (Durban) w R.P.A. W 2010 roku podczas wywiadu Swimming World TV zasugerowała, że jego progres jest podobny do rozwoju Michaela Pheplsa. Bardzo mu to schlebiło i jeszcze trochę skrępowany odpowiedział „marzenie”.

Biorąc pod uwagę jego mocne więzi rodzinne, bardzo smutnym był fakt, że jego rodziców nie było przy pierwszym międzynarodowym sukcesie z 2010 roku (Igrzyska Wspólnoty Narodów), ale Mama przechodziła terapie ponieważ miała raka piersi. Dla niego i dla rodziców to był najważniejszy powód do dumy, łzy w domu i na podium, to jeszcze bardziej zawęziło więzy rodzinne, a wtedy jego kariera wystartowała. Rosnąca pewność siebie przyniosła mu tytuł mistrza Świata w Dubaju w 2010 roku na krótkim basenie i wyciągnęła go na szczyt sportowej drabiny, ale nadal zachowuje rozsądek, ponieważ zawsze jest potrzebna odrobina szczęścia aby dopłynąć pierwszy.

Jego sukces jest nagrodą za ciężką pracę jaką włożył, wiedząc że jest to konieczne. Ofiara jaką musi ponieść jest naturalną sprawą i oznacza np. to, że nie może wyjść ze znajomymi uczcić swoich urodzin kiedy znajduje się w cyklu treningowym. „Masz tylko jedną szansę” , bez żadnych głębszych, filozoficznych treści. Może nie jest najbardziej zdyscyplinowany, ale jest lojalny pomimo tego że mógł otrzymać stypendium (US Swimming Club) został ze swoim trenerem Grahamem Hillem w klubie Seagulls.

Jak Chad wybrał za młodu swojego bohatera tak młodzież z jego miasta może go brać za swój wzór I zamiast kończyć źle mogą podążać za jego przykładem.

Imię i Nazwisko: Chad Le Clos
Pochodzenie: Republika Południowej Afryki
Data i miejsce urodzenia: 12.04.1992
Wiek: 19

Wzrost: 195 cm
Waga: 83 Kg
Styl: zmienny, motylkowy i dowolny
Trener: Graham Hill

NAJLEPSZE OSIĄGNIĘCIA - MEDALE

2010
Mistrzostwa Świata - Dubaj
Złoty medal na 200m w stylu motylkowym

Puchar Wspólnoty Narodów - Deli
Złoty medal na 200m w stylu motylkowym
Złoty medal na 400m stylem zmiennym
Srebrny medal w sztafecie 4x100m stylem zmiennym
Brązowy medal w sztafecie 4x200m stylem dowolnym

Mistrzostwa RPA
Złoty medal na 200m w stylu motylkowym

Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie - Singapore
Złoty medal na 200m stylem zmiennym
Srebrny medal na 100 i 200m w stylu motylkowym
Srebrny medal na 400m stylem dowolnym

Sette Colli - Pescara
Złoty medal na 200m w stylu motylkowym

Mistrzostwa SA short-course - Pietermaritzburg
Złoty medal na 400m stylem zmiennym
Złoty medal na 200m stylem dowolnym

Mare Nostrum - Barcelona
Srebrny medal na 400m stylem zmiennym