ELITE TEAM / EMILY SEEBOHM

EMILY SEEBOHM

Emily Seebohm (5 czerwiec, 1992 r.) Jest reprezentantką Australii w pływaniu głównie stylem grzbietowym jak również, dowolnym, motylkowym i zmiennym. Jej talent eksplodował na międzynarodową scenę, Emily ma potencjał aby zostać najlepszą na świecie

Talent został odkryty w wieku 14 lat kiedy zdobyła 4 złote medale (100m I 200m stylem grzbietowym, 200m stylem dowolnym I 200m stylem zmiennym) I 2 srebra (50 m I 100m stylem dowolnym) na juniorskich mistrzostwach kraju w 2006 roku w Sydney. W tym samym roku na seniorskich mistrzostwach kraju wygrała na 100m stylem grzbietowym, w 2007 roku na mistrzostwach kraju zdobyła brąz na 50m stylem grzbietowym. Te występy zakwalifikowały ją na mistrzostwa Świata FINA w Melbourne, gdzie uplasowała na 4 miejscu na 100m stylem grzbietowym (po tym uzyskaniu najlepszego czasu kwalifikacji), stała się najmłodszą Australijką która zdobyła tytuł świata w sztafecie 4x100m stylem zmiennym

Jednak moment który ją określił był w marcu 2008 roku, był to miesiąc przełomowy ponieważ Emily pobijała rekord za rekordem. Na początku pobiła rekord Wspólnoty Narodów a następnie Australii na 50 m stylem grzbietowym z czasem 28.10 (o 1 setną sekundy gorszy od rekordu Świata, Li Yang), następnie 2 tygodnie później na mistrzostwach Australii pobiła ledwo ustanowiony rekord Świata z czasem 27.95 (został pobity jeszcze tego samego dnia). Na 100m stylem grzbietowym na tym samych zawodach została pierwszą kobietą, która zeszła poniżej minuty z czasem 59.78 i 59.59 w pół-finałach, zakwalifikowała się jako najmłodsza reprezentantka do reprezentacji na Igrzyska Olimpijskie. 5 miesięcy później jako 16 latka w Pekinie zdobyła złoto w sztafecie 4x100 m stylem zmiennym (3:52.69)

W 2009 roku wygrała 100m stylem grzbietowym i zdobyła srebro na 50m na krajowych mistrzostwach. Mistrzostwa Świata w Rzymie zakończyła z brązem na 100m stylem grzbietowym i srebrem w sztafecie 4x100 stylem zmiennym. Zaledwie tydzień później pobiła rekord na 100m stylem zmiennym na krajowych mistrzostwach na krótkim basenie (58.54)

2010 był jeszcze bardziej imponujący niż 2008 I 2009. Na Mistrsostwach Pacyfiku w Irwine U.S.A. zdobyła złoto na 100m stylem grzbietowym (pobijając rekord imprezy z czasem 59.45 pokonując mistrzyni olimpijską Natalie Coughlin) i na 200m stylem zmiennym (wygrywając z mistrzynią Świata, która ma rekord świata – Ariana Kukors). Zdobyła również srebro na 50m motylkiem, na 100 dowolnym (jej pierwszy występ na szczeblu międzynarodowym), w sztafecie 4x100m stylem dowolnym i zmiennym. Później na zawodach Wspólnoty Narodów w Deli zdobyła 8 medali z 8 konkurencji w których startowała – złoto na 100m stylem grzbietowym, w sztafecie 4x100 stylem zmiennym i dowolnym; srebro na 100m dowolnym i 200m zmiennym; brąz na 50m motylkiem, grzbietem i 200m grzbietem.

Przygotowania do mistrzostw Świata w Szanghaju 2011 były utrudnione ze względu na świńską grypę, przez którą była hospitalizowana I ominęła krajowe mistrzostwa. Kiedy tylko wróciła na basen zachorowała na zapalenie migdałków. Wróciła do zawodów ale nie zakwalifikowała się w jej ulubionych zawodach 100m stylem grzbietowym

Emily została uchonorowana w 2009 Narodowy Orderem Australii, jako najmłodasz osoba która kiedykolwiek dostała ten medal I została wybrana do światowej, olimpijskiej drużyny marzeń BBC, która wybierała zawodników na podstawie przygotowań do Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 r.

Biography

Emily Seebohm jest rozpoznawalna nie tylko przez jej talent do pływania. Jest bardzo żywą osobą I zaraża śmiechem, ma kolorowe paznokcie, szkła kontaktowe I jest kochającą zabawę nastolatką. Trudno ją przeoczyć. Pewna siebie, ale nie zuchwała, waleczna ale i skłonna pogratulować lepszemu rywalowi, nie chwali się tym co już osiągnęła w basenie, ma ogromny potencjał na zostanie kolejną Wielką osobą damskiego pływania w Australii

Nosi się wygodnie, ale nadal jest nastolatką która kocha to co jej los zgotuje. Największymi fanami są jej rodzice, którzy nadal szczypią się nawzajem ponieważ niedowierzają widząc córkę na międzynarodowych mistrzostwach. Oni wywarli największy wpływ na jej życie i dzięki nim radziła sobie tak świetnie, tak wcześnie. Sportowe zacięcie mogła odziedziczyć ponieważ jej ojciec uprawiał Football australijski, a Mama Karen Netball, a obecnie jest trenerką pływania. Emily w wolnym czasie jest również trenerką pływania. Uwielbia współzawodnictwo ponieważ ma 3 starszych braci i dla niej wszystko było wyścigiem podczas okresu dojrzewania.

Idąc tropem, że wychowywała się z 3 braćmi mogła zatrać swoją kobiecą stronę, nic bardziej mylnego. Jest bardzo kobieca, codziennie wstaje wcześniej przed treningiem, żeby nałożyć makijaż i zrobić kolorowe paznokcie. W przyszłości chce zostać kosmetyczką, albo projektantką wnętrz, dlatego zaczęła uczęszczać na kursy, żeby mieć w przyszłości również inne życie poza pływaniem. Jej kobieca strona w przeszłości dostarczała problemów ponieważ dziurawiła kostiumy swoimi paznokciami. Kiedyś musiała płynąć z rozdartym kostiumem, tak że kawałek odstawał od ciała.

Zawsze najgłośniejszy jest u niech ten duch nastolatki. Na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w dzień finału stylem zmiennym w sztafecie, opuściła wioskę olimpijską, żeby kupić rower i na nim wrócić do kwatery. Kiedy trenerzy się o tym dowiedzieli wpadli w furię i zagrozili, że ją wycofają z następnego wyścigu, dnia następnego. Jednak ustąpili, a ona ukończyła swój najlepszy wyścig wyścig na Igrzyskach Olimpijskich.

Trener Matt Brown twierdzi, że pomimo tego ze jest juz bardzo mocna to ma jeszcze przed sobą drogę na szczyt swoich możliwości. Dla jej rywalek na pewno będzie ogromnym problemem, jej rozpoznawalny uśmiech i śmiech będą towarzyszyć w wędrówce do góry miedzy innymi w Londynie 2012.

Imię i Nazwisko: Emily Jane Seebohm
Pseudonim: C-Bomb

Pochodzenie: Australia
Data i miejsce urodzenia: 5.06.1992
Wiek: 19
Wzrost: 180 cm
Waga: 63 Kg

Klub: Brothers SC Inc
Styl: styl grzbietowy
Trener: Matthew Brown
Miejsce trenowania: Brisbane, QLD

NAJLEPSZE OSIĄGNIĘCIA - MEDALE

2010
Puchar Wspólnoty Narodów - Deli
Złoty medal na 100 stylem grzbietowym
Złoty medal 4x100m stylem dowolnym
Złoty medal w sztafecie 4x100m stylem zmiennym
Srebrny medal 100m stylem dowolnym
Srebrny medal 200m stylem zmiennym
Brązowy meda na 50m i 200m stylem grzbietowym
Brązowy meda na 50m stylem motylkowym

Mistrzostwa Pacyfiku - Irvine
Złoty medal na 100 m stylem grzbietowym
Złoty medal 200m stylem zmiennym
Srebrny medal na 50m stylem motylkowym
Srebrny medal 100m stylem dowolnym
Srebrny medal w sztafecie 4x100m stylem dowolnym
Srebrny medal w sztafecie 4x100m stylem zmiennym

2009
Mistrzostwa Świata - Rzym
Srebrny medal w sztafecie 4x100m stylem zmiennym
Brązowy medal na 100 stylem grzbietowym

2008
Igrzyzka Olimpijskie - Pekin
Złoty medal w sztafecie 4x100m stylem zmiennym