ELITE TEAM / ERIC SHANTEAU

ERIC SHANTEAU

Eric Shanteau (1 październik 1983 r.) Jest amerykańskim pływakiem stylem grzbietowym i zmiennym należącym do ścisłej, światowej czołówki

Do basenu wszedł za przykładem brata w wieku 3 lat. Eric został dosyć szybko zauważony kiedy zaczął pobijać kolejne rekordy stanowe w szkole średniej i poprowadził reprezentację szkoły do 3 z rzędu stanowych tytułów mistrzowskich. W 2002 roku stał się pierwszym w historii USA Swimming Scholastic (program obejmujący całe terytorium USA) który ukończył z wynikiem 4.0 GPA i tytułem krajowym

Na uniwesytecie Auburn potwierdził swój talent będąc niepokonanym przez 4 lata w drużynie, zdobywając 4 tytuły NCAA. Po ukończeniu uczelni przeniósł się do Austin w Teksasie, żeby pływać dla Longhorn Aquatics pod wodzą trenera Eddiego Reesea i Krisa Kubika. Jako student uczestniczył w uniwersyteckich mistrzostwach Świata w Korei Południowej w 2003 r., gdzie zdobył srebrny medal na 400m stylem zmiennym. W 2005 roku na tych zawodach w Turcji jako pierwszy Amerykanin ustanowił nowy rekord na 200m stylem zmiennym.

Eric zaczął pojawiać się na podium na najważniejszych międzynarodowych zawodach w 2004 roku, zgarnął brąz na 400m stylem zmiennym na mistrzostwach Świata krótkim basenie w Indianapolis. Zabrakło mu bardzo mało aby zakwalifikować się do drużyny olimpijskiej w 2004 roku, kończąc na 3 miejscu na dwóch dystansach stylem zmiennym, ale później dostał się do drużyny na mistrzostwa świata w 2007 roku, kończąc na 5 piątym miejscu na 200m żabką w Melbourne.

W lecie 2008 U Erica zdiagnozowano raka jąder co zmieniło całkowicie jego życie I to wszystko na tydzień przed kwalifikacjami Olimpijskimi. Pomimo tego został dopuszczony do udziału i zakwalifikował się do drużyny olimpijskiej na 200m żabką. Podjął decyzję o odłożeniu leczenia, żeby spełnić marzenie o walce na igrzyskach w Pekinie, gdzie poprawił swój osobisty rekord i dochodząc do półfinału, skończył na 10 miejscu w zawodach

Po igrzyskach poddał się skutecznemu leczeniu i powrócił do pływania silniejszy niż kiedykolwiek w 2009 roku. Na krajowych mistrzostwach wygrał na 200m żabką ustanawiając rekord USA w trakcie i uplasował się na drugim miejscu na 200m stylem zmiennym za Ryanem Lochtem z czasem 1:56.00 zostając trzecim najszybszym uczestnikiem w zawodach, kiedykolwiek. Na mistrzostwach świata w Rzymie zdobył srebro żabką (przegrywając z Danielem Gyurtą o 1 setną sekundy), brąz na 200m zmiennym i uplasował się na 4 miejscu żabka na 100m. W obu konkurencjach związanych z żabką jako jedyny Amerykanin pokonał granice: na 100m poniżej 59 s, a na 200m poniżej 2 min 8 s. Był również członkiem sztafety 4x100m stylem zmiennym, która zdobyła złoto i ustanowiła nowy, światowy rekord.

Po kolejnym solidnym roku w 2010 roku obronił krajowy, mistrzowski tytuł na 200m żabką I zdobył brąz w zawodach Pacyfiku w Irvine. Opóścił Longhorn Aquatic, dla światowej klasy trenera żabki Dave’a Salo i przeniósł się do Trojan Swim Club na południu Kalifornii. Szybko zauważył poprawę podczas startów w 2011 roku, na mistrzostwach Świata w Szanghaju w 2011 roku będzie jednym z głównych pretendentów do zwycięstwa na 200m żabką

Biography

Dla większosci ludzi uczestnictwo w Igrzyskach Olimpijskich będzie najważniejszym momentum w życiu. W przypadku Erica Shanteau, to poszło poziom wyżej. Rak jąder został u niego zdjagnozowany na tydzień przed US Trails. Okazało się że może nie będzie mógł uczestniczyć w żadnych zawodach. Eric jednak pokazał charakter i wygrał zawody i dostał się do drużyny narodowej, zachwując swój problem w tajemnicy. Później musiał powiedzieć o swojej tajemnicy drużynie, cała byłą w szoku. W Pekinie, gdzie cała uwaga była skupiona na Michaelu Phelpsie, Eric był cały czas monitorowany, samolot był gotowy aby w każdym momencie zabrać go do Stanów na operację, która została odroczona żeby mógł wystartować. Na szczęście nie musiał wracać.

Ostatecznie dwie rzeczy pomogły mu przez to przejść. Pierwsza, mógł się skupić na rywalizacji – Na startach w US Trails, a następnie Igrzyskach Olimpijskich – Odciągając go od myślenia o raku. Druga sprawa, rok wcześniej u jego ojca Ricka zdiagnozowano raka płuc, a ojciec pomógł mu radzić sobie z tym: „Ja mam raka, a nie on mnie”. Eric mógł dzielić z ojcem radość i doświadczenie z Igrzysk zanim ojciec odszedł w sierpniu 2010 roku.

Miał również dużo wsparcia od najbliższych, wśród których były osoby których uświadomił o swojej chorobie. Longhorn Aquatics i trener repreentacji Eddie Reese mówił twierdził, że Eric jest gotowy aby zakończyć tą sprawę z rakiem I mówił: “To się nie kończy, więc trzeba zakasać rękawy I w to wejść” a on tak zrobił.

Dlatego Eric był w stanie odbić w drugą stronę i pracować nad formą - Na mistrzostwach Świata w 2009 roku – i potwierdził swoją siłę charakteru. Jego największą zaletą jest waleczna dusza którą wpoiło mu pływanie. On poszedł o krok dalej dzięki wsparciu Lance’a Armstronga – siedmiokrotnego zwycięzcy Tour de France, który sam pokonał raka jądra. Eric został aktywnym członkiem fundację Lance’a Armstronga (Livestrong) i w wolnym czasie, kiedy tylko może jeździ z wizytą do dzieci chorych na raka. Jego wizyty przyciągają uwagę, za uśmiechami widać bolesne doświadczenia, ale młodzi pacjenci są uświadamiani że można osiągnąć dużo. Eroc również stworzył event pod szyldem Livestrong o nazwie: „Płyń po swoje życie” dzień w którym można spotkać się z olimpijczykami, którzy wiedzą że warto to robić.

Eric przebył długą drogę od 19 czerwca 2008 roku, kiedy z gniewem I frustracją poznał diagnose. Rak w dziwny i przewrotny dał mu nowe perspektywy na życie. Wspieranie ludzi chorych na raka, jego dusza wojownika bardzo jest przydatna w tym przypadku, dzięki temu jego życie nabiera innego znaczenia i wartości.

I prawdopodobnie, bardziej niż ktokolwiek na świecie, Eric może powiedzieć czego nie wszyscy rozumieją: „Wstaje rano i robie to co kocham. To jest trochę tak jakby się żyło w swoim śnie”.

Imię i Nazwisko: Eric Shanteau

Pochodzenie: Stany Zjednoczone
Data i miejsce urodzenia: 1.10.1983

Wiek: 28
Wzrost: 188 cm
Waga: 77 Kg

Styl: 100m, 200m Żabką, 200m stylem zmiennym
Trener: Dave Salo
Miejsce trenowania: Los Angeles
Hobby: Rower, samochód, gotowanie

Strona internetowa:
www.ericshanteau.net
shanteauopenwater.com

NAJLEPSZE OSIĄGNIĘCIA - MEDALE

2010
Mistrzostwa Pacyfiku - Irvine
Brązowy medal na 200m żabką

2009
Mistrzostwa Świata - Rzym
Złoty medal w sztafecie 4x100m stylem zmiennym
Srebrny meda na 200m żabką
Brązowy medal na 200m stylem zmiennym

Mistrzostwa USA i Mitrzostwa Świata - Indianapolis
Złoty medal na 200m żabką

2005
Uniwersyteckie Mistrzostwa Świata
Złoty medal na 400m stylem zmiennym
Złoty medal na 200m stylem zmiennym