ELITE TEAM / FRANCESCA HALSALL

FRANCESCA HALSALL

Francesca Halsall (12 kwiecień 1990) jest brytyjską pływaczką w stylu motylkowym, jest jednym z bardziej ekscytujących talentów w świecie pływania Areny.

Halsall była cudowną nastolatką, która zdobyła pierwsze medale dla Wielkiej Brytanii kiedy miała 15 lat. Sztafety 4x100m stylem dowolnym i zmiennym na zawodach wspólnoty narodów w Melbourne. Zaledwie 4 miesiące później w Budapeszcie poczuła po raz pierwszy smak złota gdzie w sztafecie 4x100 stylem zmiennym wygrała na mistrzostwach Europy. Pokonując w swoim biegu Niemkę Brittę Steffen.

Dwa lata później w Eindhoven Francesca była jedyną członkinią zwycięskiej sztafety z 2006 roku, sztafeta w odnowionym składzie obroniła tytuł mistrza Europy i ustanowiła nowy rekord Europy. Jeszcze w tym miesiącu w Manchesterze na mistrzostwach świata na krótkim basenie, Francesca zdobyła pierwszy indywidualny medal – srebro na 100m stylem dowolnym i brąz na 50m – Jej występ na Igrzyskach Olimpijskich nie dostarczył żadnych zdobyczy medalowych, ale zdobyła niezbędne doświadczenie, płynąc w 3 finałach (startowała w 6 konkurencjach). Ustanowiła rekord Wielkiej Brytanii na 100m stylem dowolnym i jako członek sztafety 4x100m, w sztafecie 4x100m stylem zmiennym zawodniczki Wielkiej Brytanii pobiły rekord Europy

Największy sukces Francesci na arenie międzynarodowej nadszedł w 2009 roku na mistrzostwach Świata w Rzymie gdzie zdobyła srebro pokonując mistrzynię Świata i Olimpiską Lisbeth Trickett, która zajęła 3 miejsce. Indywidualnie jak również w sztafecie pobiła rekord Brytanii na wszystkich dystansach w których wystartowała– 50m stylem dowolnym, 100m stylem dowolnym, 4x100m stylem dowolnym i zmiennym – Później w tym roku dwukrotnie w ciągy 10 dni pobiła rekord Europy na 100m stylem dowolnym, w Sztokholmie i Singapurze na zawodach pucharu Świata FINA. Rok ukończyła bardzo dobrze wygrywając na 50m, 100m stylem dowolnym, 100m motylkiem i dopływając na 3 miejscu na 200m dowolnym w Manchesterze

Jeżeli rok 2009 był bardzo dobry dla Halsall to 2010 r. był tylko potwierdzeniem jej wspaniałej, międzynarodowej formy motylkiem czy dowolnym. Na mistrzostwach Europy w Budapeszcie zdobyła złoto na 100m dowolnym, srebro na 100m motylkiem i brąz na 50m dowolnym. W sztafecie 4x100m zmiennym obroniła tytuł mistrzów Europy, a dowolnym zdobyła srebro. Jej pięć medali sprawiły, że została najbardziej utytułowaną pływaczką Wielkiej Brytanii na Mistrzostwch Europy.

Ogromne oczekiwania związane z jej występem na zawodach Wspólnoty Narodów nie zostały do końca zaspokojone ponieważ na miejscu w Deli przeżyła zatrucie zwane „Brzuszkiem Deli” co osłabiło jej organizm i nie była w stanie rywalizować na najwyższym poziomie. Jednak bardzo dzielnie walczyła i wróciła do domu ze złotem na 50m motylkiem, srebrem na 50m dowolnym, brązem na 100m dowolnym i srebrem w sztafetach 4x100m dowolnym i zmiennym.

Narastający problem z kostką zmusił Halsall do operacji pod koniec 2010 roku, ale to jej nie powstrzymało od zdobycia tytułu pływaka roku, młodego sportowca roku według The Sunday I nagrody dziennikarzy sportowych mimo tego że kulała na gali gdzie miała odebrać trofeum. Rehabilitacja przebiegała bardzo dobrze, zakwalifikowała się do Mistrzostw Świata w Szanghaju w 2011 roku i perspektywicznie spogląda w przyszłość a konkretnie na Londyn 2012.

Biography

“Buzujący”. Jeżeli ktoś by cię zapytał o opisanie Fran Halsall jednym słowem to mogło być to słowo. Cały czas jest uśmiechnięta I od zawsze ma pozytywne nastawienie co czyni z niej bardzo jasną postać w międzynarodowym pływaniu. Pomimo jej prezencji z basenu, dużych oczu i zaraźliwego śmiechu, na powierzchni jest taka sama.

Ale przypisywanie do niej jednego przymiotnika może być dużą niesprawiedliwością, ponieważ kilka innych jest koniecznych do opisania Fran – np. oddana, skoncentrowana, rozważna, pełna szacunku, zdyscyplinowana – Jak często się zdarza, że 13 latka wstaje o 3:45, a trening rozpoczyna o 5:30 i później idzie do szkoły. Mogła mieć ogromny talent do pływania, ale osiągnięcie celów wymaga najwyższego oddania i przekroczenia granic. Nie trzeba wspominać o wsparciu jakie dają jej rodzice Diane i Andrew – którzy ją wozili na treningi w ciemne poranki, pustymi ulicami – co miało ogromny wpływ na jej sukces.

Pomimo oddania trzeba mieć talent, który Fran ma niezaprzeczalnie jak również zawziętość podczas wyścigów, co jest częścią jej charakteru co wychodzi nawet podczas gry w warcaby. Jest również bardzo uparta co w jej przypadku jest zaletą np. kiedy trener uważa, że na więcej jej już nie stać, ona mocniej próbuje, żeby pokazać mu że się myli.

Jednak to powinna być zabawa, a dla Fran oznacza to mistrzostwa w sobie i oczywiście wygrywanie. Poza basenem ma wielką pasję czyli buty i torebki, ale najważniejsze jest pływanie i ambicja, którą w sobie wyhodowała kiedy była nastolatką - olimpijskie złoto.

Imię i Nazwisko: Francesca Halsall
Pseudonim: Franny - babes!
Pochodzenie: Zjednoczone Królestwo
Data i miejsce urodzenia: 12.04.1990, Southport
Wiek: 21

Klub: Liverpool/Loughborough ITC
Styl: 50m, 100m stylem dowolnym, 50m, 100m sylem motylkowym

Trener: Ben Titley
Miejsce trenowania: Loughborough
Strona internetowa: www.francescahalsall.com
Twitter: http://twitter.com/franhalsall

NAJLEPSZE OSIĄGNIĘCIA - MEDALE

2010
Puchar Wspólnoty Narodów - Deli
Złoty medal na 50m w stylu motylkowym
Srebrny medal na 50m stylem dowolnym
Srebrny medal na 4x100m stylem dowolnym
Srebrny medal w sztafecie 4x100m stylem zmiennym
Brązowy medal na 100m stylem dowolnym

Mistrzostwa Europy - Budapeszt
Złoty medal na 100m w stylu dowolnym
Złoty medal w sztafecie 4x100m stylem zmiennym
Srebrny medal na 100m w stylu motylkowym
Srebrny medal na 4x100m stylem dowolnym
Brązowy medal na 50m stylem dowolnym

2009
Mistrzostwa Świata - Rzym
Srebrny medal na 100m stylem dowolnym

2008
Mistrzostwa Europy - Eindhoven
Złoty medal w sztafecie 4x100m stylem zmiennym

Mistrzostwa Świata - Manchester
Srebrny medal na 100m stylem dowolnym
Brązowy medal na 50m stylem dowolnym
Brązowy medal w sztafecie 4x100m
Brązowy medal w sztafecie 4x100m stylem zmiennym

2006
Mistrzostwa Europy juniorów - Palma di Majorca
Złoty medal na 50m w stylu dowolnym
Złoty medal na 100m w stylu dowolnym
Złoty medal w sztafecie 4x100m
Srebrny medal na 200m stylem dowolnym
Srebrny medal w sztafecie 4x200m

2005
Mistrzostwa Europy juniorów - Budapeszt
Złoty medal na 100m w stylu dowolnym
Srebrny medal na 50m stylem dowolnym
Brązowy medal na 4x200m stylem dowolnym