ELITE TEAM / PAUL BIEDERMANN

PAUL BIEDERMANN

Paul Biedermann (7 sierpień 1986) jest niemieckim, jednym z najsilniejszych pływaków stylem dowolnym na świecie na 200 i 400m.

Pierwszy międzynarodowy sukces Paula przyszedł w 2005 roku na mistrzostwach Europy na krótkim basenie w Trieste, gdzie zdobył brąz na 400m dowolnym. 2 lata później na ME na krótkim basenie w Debreczynie, potwierdził formę zdobywając dwa srebra na 200 i 400m dowolnym. W 2008 roku w końcu wygrał na 200m na ME w Eindhoven i na 400m na ME (krótki basen) w Rijece. Pierwszy raz wpisał się w karty historii na MŚ FINA w Berlinie, gdzie pobił rekord Świata na 200m (kb) z czasem 1:40.83, rekord Iana Thrphe został pobity po 8 latach.

Ale w 2009 roku cały pływacki Świat zwrócił na niego uwagę. Na MŚ w Rzymie po raz pierwszy wygrał na 400m dowolnym pobijając rekord utrzymujący się od 7 lat, należący do Iana Thorphe z czasem 3:40.07. Dwa dni później na 200m dowolnym, pokonał Michaela Phelpsa (pierwsza międzynarodowa porażka od 4 lat) zostawiając go prawie sekundę za sobą i poprawiając jego rekord o prawie sekundę. Zaledwie 3 miesiące później pobił swój własny rekord świata na 200m (kb) na MŚ FINA w Belinie z czasem 1:39.37, dzień po ustanowieniu nowego rekordu Świata na 400m z czasem 3:32.77, pobił rekord utrzymujący się od 7 lat (kb). Dla uhonorowania fenomenalnego sezonu został pływakiem roku w Europie i sportowcem roku w Niemczech.

Zwycięstwa Biedermanna w 2009 roku zrobiły furorę w ośrodku badawczym zajmującym kostiumami, a Paul kontynuował z zapałem próbowanie nowych kostiumów wykonanych poliuretanu, kontynuując wygrywanie w 2010 roku. ME w Budapeszcie zdobył złoto na 200m dowolnym i srebro na 400m, o mały włos byłoby złoto i na ME (kb) w Eindhoven odwrócił to osiągnięcie zdobywając złoto na 400m, a srebro na 200m dowolnym. Zamknął kolejny wspaniały rok wygrywając na 400m dowolnym na MŚ (kb) w Dubaju.

W 2011 roku na MŚ w Szanghaju zdobył brąz na 200 i 400m dowolnym, a także w sztafecie 4x100 zmiennym.

Biography

Paul Biedermann będzie zawsze będzie kojarzony z tym, że przerwał czteroletnią dominację Michaela Phelpsa. Każdy sportowiec dąży do pokonania mistrza - i tak na pewno jest . Po jego niesamowitym występie na mistrzostwach Świata w Rzymie w 2009 roku, gdzie pobił rekord na 200m dowolnym, został skonfrontowany z poglądem „kostium kontra pływak” , mówiący o tym, że arena używa niedozwolonych materiałów. To bardzo nie spodobało się trenerom i całemu pływackiemu Światu, a dla Paula był to prawdziwy test jego charakteru, który zdał śpiewająco

Dzięki jego niemieckim korzeniom Biedermann jest rozważny, szczery i bezpośredni. Zdobył zaufanie mówiąc, że X-Glide zrobił z niego szybszego pływaka – tak jak innych, którzy pobijali rekordy – Phelps wypowiedział się na ten temat mówiąc, że Paul przepłynął wspaniały wyścig, jak również Ian Thorpe powiedział: „To zawodnik jak również kostium”, wypowiedzi dotyczyły wyścigu z przed 2 dni, gdzie Biedermann wygrał i pobił rekord. To doświadczenie zmieniło życie Paula, ale nie zmieniło jego – Jest nadal taki sam, nie buja w obłokach, ciężko pracuje na sukces, bierze wszystko co daje życie. Podczas kiedy jego wzorem z dzieciństwa był Thorpe, dziś podziwia tych którzy potrafią wyść ponad przeciwności, tych którzy nie omijają swojego nieszczęścia, ale wznoszą się ponad swoją tragedię. Ludzie tacy jak Matthias Steiner, który stojąc na podium trzymał w ręku zdjęcie tragicznie zmarłej żony. Rok po jej wypadku drogowym on zdobył złoto w Pekinie.

Urodzony w Halle, Biedermann pierwsze 4 lata mieszkał w zachodnich niemczech zanim doszło do połączenia w 1990 roku, a jego pierwszy trening odbył się w przestarzałym basenie co zdecydowanie ukształtowało jego charakter. W czerwcu 2010 roku był bardzo dumny z tego, że mógł dołożyć kamień węgielny do nowego basenu w swoim rodzinnym mieście, które nadal jest jego bazą treningową

Pomimo jego sławy – albo biorąc pod uwagę jego character – Paul jest znany jako Supermann ponieważ bardzo mocno jest zaangażowany w działalność charytatywną: oddał do licytacji swój kostium, w którym wygrał z Michaelem Phelpsem i otrzymał 10.00 Euro, które przekazał fundacji Serce dla Dzieci (Ein Herz fur Kinder), która pomoga dzieciom w potrzebie na całym świecie, On jest twarzą ruchu Sport buduje mosty (Sport baut Brucken), który działa w regionie Saxony-Anhalt przyczyniając się do integracji osób długo bezrobotnych w społeczeństwie, robiąc z nich wolontariuszy związków sportowych . On osobiście daje wsparcie dzieciom i młodym pływakom

Wśród jego przyjaciół jest Britta Steffen mająca na koncie rekord świata na 50 I 100m dowolnym – Jak Biedermann zdobyła swoje tytuły w Rzymie – I Michael Shumacher z którym woli rozmawiać o życiu niż o sporcie. Jest bardzo blisko ze swoją rodziną, twierdząc, że wsparcie jakie mu dała matka jest jednym z głównych czynników dzięki, którym osiągnął to co osiągnął, a z ojcem jeździ na ryby w każdej wolnej chwili, gdzie obaj się relaksują i spędzają czas wspólnie. Relaksuje się również grając w hokeja – jest szybki i wymaga siły fizycznej – zabiera wtedy ze sobą Ramsteina, albo inna heavy metalową kapelę.

Imię i Nazwisko: Paul Biedermann

Pchodzenie: Nemcy
Data i miejsce urodzenia: 7.08.1986
Wiek: 25
Wzrost: 193 cm
Waga: 93 kg

Klub: Halle
Styl: Styl dowolny
Trener: Frank Embacher
Miejsce trenowania: Halle
Hobby: Wędkarstwo, Muzyka (Heavy metal)

NAJLEPSZE OSIĄGNIĘCIA - MEDALE

2011
Mistrzostwa Świata - Szanghaj
Brązowy medal na 200m w stylu dowolnym
Brązowy medal na 400m w stylu dowolnym
Brązowy medal w sztafecie 4x100m stylem zmiennym

2010
Mistrzostwa Świata - Dubaj
Złoty medal na 400m w stylu dowolnym

Mistrzostwa Europy - Budapeszt
Złoty medal na 200m w stylu dowolnym
Srebrny medal na 400m w stylu dowolnym
Srebrny medal na 4x200m w stylu dowolnym

Mistrzostwa Europy - Eindhoven
Złoty medal na 200m w stylu dowolnym
Złoty medal na 400m w stylu dowolnym

2009
Mistrzostwa Świata - Rzym
Złoty medal na 200m w stylu dowolnym
Złoty medal na 400m w stylu dowolnym
Srebrny medal w sztafecie 4x100m stylem zmiennym

Mistrzostwa Europy - Istambuł
Złoty medal na 200m w stylu dowolnym
Złoty medal na 400m w stylu dowolnym

2008
Mistrzostwa Europy - Eindhoven
Złoty medal na 200m w stylu dowolnym
Mistrzostwa Europy - Rijeka
Złoty medal na 400m w stylu dowolnym

2007
Mistrzostwa Europy - Debreczyn
Srebrny medal na 200m w stylu dowolnym
Srebrny medal na 400m w stylu dowolnym

2005
Mistrzostwa Europy - Tresto
Brązowy medal na 400m w stylu dowolnym