ELITE TEAM / RANOMI KROMOWIDJOJO

RANOMI KROMOWIDJOJO

Ranomi Kromowidjojo (20 sierpień 1990) jest holenderską pływaczką w stylu dowolnym, motylkowym, pływa również w sztafecie i jest uważana za jedną z najszybszych sprinterek na dystansie 50 i 100m

Ramoni po raz pierwszy pojawiła się na podium, na imprezie międzynarodowej w wieku 14 lat kiedy zdobyła brąz na 50m dowolnym na ME juniorów w Budapeszcie. Rok później na tych samych mistrzostwach w Palma di Majorca zajęła jedno miejsce wyżej i zdobyła też brąz motylkiem na 50m. W 2006 roku zaliczyła swój pierwszy seniorski występ na ME w Budapeszcie, gdzie zdobyła swój pierwszy seniorski medal – srebro – w sztafecie 4x100m dowolnym, to było 3 tygodnie przed jej 16 urodzinami. Od tamtej pory ciągle jest członkinią holenderskiej sztafety.

W 2007 roku zdobyła swój pierwszy medal MŚ (kb) było to brąz w sztafecie 4x100 dowolnym, w Melbourne, następnie pobiła RŚ wchodząc w skład tej samej sztafety, na krajowych mistrzostwach. Rok zakończyła z pierwszym złotym medalem i pobiciem kolejnego RŚ na ME (kb) w Debreczynie również w sztafeta 4x100m dowolnym

W 2008 roku Ranomi wraz z koleżankami zdobyła 2 kolejne złota I pobiły 2 kolejne RŚ – pierwszy w sztafecie 4x100m dowolnym na ME w Eindhoven i miesiąc później w sztafecie 4x200m dowolnym na MŚ (kb) w Manchesterze. Olimpijski złoty medal i OR przyszły w Pekinie w sztafecie 4x100m dowolnym, zanim złamała swój pierwszy krajowy rekord na mistrzostwach kraju (kb) w Eindhoven na 50m grzbietem. Rok znowu zakończył się bardzo dobrze tym razem na ME w Rijece – złoto w sztafetach 4x50m dowolnym i zmiennym, pobity RŚ ponownie na krajowych mistrzostwach w Amsterdamie.

2009 rok był jeszcze lepszy dla Ranomi i jej koleżanek z zespołu kolejne 3 RŚ – 4x100m na MŚ (kb) w Rzymie, 4x50 dowolnym i 4x50 zmiennym na ME (kb) w Istambule. W tym roku Ranomi indywidualnie zaznaczyła swoja obecność na międzynarodowej imprezie, zdobyła srebro na 50 i 100m dowolnym.

Jej indywidualne osiągnięcia w 2009 roku będą tylko wprowadzeniem do sukcesów z 2010 roku, kiedy jej talent eksplodował na scenie sprintów dowolnym. Cztery złota na dystansach 50 i 100m dowolnym. Na ME (kb) w Eindhoven, popłynęła najszybciej do tej pory na 50m dowolnym (tylko 0.33 sekundy gorzej od RŚ) i była o niecałe pół sekundy gorsza od RŚ na 100m. Na MŚ (kb) w Dubaju poprawiła swój występ z Eindhoven o 0.12 sekundy na 50m i pobiła rekord zawodów na 100m. W sztafecie zdobyły złoto na 50m dowolnym i zmiennym w Eindhoven i złoto na 4x100m w Dubaju pobijając własny RŚ o 0.33 sekundy. Jej start w sztafecie w Eindhoven na 50m dowolnym był najszybszym z czasem 22.70. Zakończyła rok z najszybszym czasem na 100m dowolnym, ale nie była zdolna uczestniczyć w ME w Budapeszcie ponieważ ze zgrupowania na Teneryfie przywiozła wirusowe zapalenie opon mózgowych.

Jadąc na MŚ w Szanghaju Ranomi była najszybsza na 50 dowolnym, piąta na Świecie na 100m dowolnym I czwarta na Świecie na 50m motylkiem

Ranomi jest prowadzona przez światowej klasy trenera Jacco Verhaerena, który poprowadził legendarnego Pietera Van den Hoogenbanda do 3 złotych medali olimpijskich i prowadzi również niepokonane holenderskie sztafety. W prespektywie zbliżających się Igrzysk Olimpijskich widać, że cudowny talent Ranomi rozkwita pod rękoma Verhaerena w odpowiednim czasie, ponieważ zaczęła dodawać indywidualne triumfy do rewelacyjnych osiągnięć w sztafetach. Ona może zostać wielką gwiazdą IO w Londynie.

Biography

W wieku 3 lat rodzice Ranomi Kromowidjojo kupili jej kostium pływacki. Założyła go i wskoczyła do basenu schodząc na dno od razu. Myślała, że kostium ją utrzyma na powierzchni, ale tak się nie stało i matka musiała wskakiwać za nią do basenu i ją wyciągnąć. Nie przestraszyła się tym doświadczeniem i nieraz spoglądała na powierzchnię basenu i prosiła o więcej. I tak rozpoczęła się kariera holenderskiej dziewczyny z trudnym do wypowiedzenia nazwiskiem.

Jej dziadkowie pochodzą z Java (Indonezja), a jej ojciec z Suriname (RPA) – oba były koloniami holenderskimi – Ranomi może mieć egzotyczne imię. W rzeczywistości jej imię jest również niezwykłe. Niespotykane imiona trzeba było odstawić na bok i tak otrzymała swoje aby było łatwiej w Groningen (Holandia), a następnie w Eindhoven gdzie trenuje z trenerem Jacco Verhaeren’em, dyrektorem sportowym reprezentacji i Narodowego Instytutu Pływania. W 2011 roku Verhaeren został wybrany trenerem dekady przez NLcoach – organizacja zrzeszająca trenerów holenderskich.

Jej zaintersowanie kulturą jest ogromne, ale nie tyczy się tylko jej przodków, ani jej więzami krwi. Tatuaż na ramieniu np. jest to chiński znak wody. Ten fakt sam w sobie nie jest zaskakujący. Ciekawe jest to, że symbol jest zrobiony z symboli zachodniej kultury „1” i „K”. Oczywiste jest nawiązanie do jej ambicji.

Uczy się również włoskiego języka i kultury kraju w którym jest zakochana. Muzykalność języka w połączeniu ze sposobem w jaki rozmawiają mieszkańcy, pobudza wyobraźnie Ranomi , dorzucając do tego jeszcze jedzenie i modę tworzy się całość, która strasznie Ją kusi.

Nawet jeżeli grozi jej śmiertelna choroba ona znajduje takie miejsce gdzie się zarazi. W 2010 roku na obozie treningowym na Teneryfie dostała wirusowego zapalenia opon mózgowych, skończyła w szpitalu i ominęły ją ME w Budapeszcie. Na początku nie zdawała sobie sprawy z tego jak była chora, aż z ciężkimi bólami głowy nie mogła nią ruszać, a nawet płakać. Kiedy usłyszała, ze mogą się efekty uboczne związane ze zdolnością ruchową, obiecała sobie, że będzie pracować metodycznie, aby doprowadzić siebie znów do dobrej formy tak szybko jak tylko się da. Pierwszą rzecz jaką zrobiła po wyjściu ze szpitala był skok do basenu, żeby sprawdzić czy przypadkiem czegoś nie zapomniała. Ona nie spogląda na to doświadczenie jako bolesne i dziwne, ale czuje ulgę, że nadal może pływać.

Jej rehabilitacja uczyniła ją jeszcze silniejszą. W krótkim czasie wróciła do najwyższej formy i walczyła z rywalkami już na MŚ w Dubaju (kb) pod koniec roku. Wyznaje zasadę: jeden krok do tyłu to dwa kroki do przodu. To mogą być złe wiadomości dla rywalek. Bo gdy 20 latka jest najszybsza w 2010 roku na 100m w stylu dowolnym, niedługo po wyjściu ze śmiertelnej choroby, to raporty mówią, że choroba popchała ją do przodu, rywalki muszą się z tym zgodzić, reagując nerwowo. Ona sam twierdzi, że to trochę dziwne.

Imię i Nazwisko: Ranomi Kromowidjojo
Pochodzenie: Holandia
Data i miejsce urodzenia: 20.08.1990, Groeningen
Wiek: 21
Wzrost: 168 cm
Waga: 67 Kg

Klub: PSV Eiffel Swimmers
Styl: 50m, 100m stylem dowolnym, 50m, 100m stylem motylkowym, 4x100m stylem dowolnym
Trener: Jacco Verhaeren
Strona internetowa: www.ranomi.nl

NAJLEPSZE OSIĄGNIĘCIA - MEDALE

2011
Mistrzostwa Świata - Szanghaj
Złoty medal na 4x100m stylem dowolnym
Srebrny medal na 50m stylem dowolnym
Brązowy medal na 100m stylem dowolnym

2010
Mistrzostwa Świata - Dubaj
Złoty medal na 50m stylem dowolnym
Złoty medal na 100m stylem dowolnym
Złoty medal w sztafecie 4x100m stylem dowolnym

Mistrzostwa Europy - Eindhoven
Złoty medal na 50m stylem dowolnym
Złoty medal na 100m stylem dowolnym
Złoty medal na 4x50m stylem dowolnym
Złoty medal w sztafecie 4x50m stylem zmiennym

2009
Mistrzostwa Świata - Rzym
Złoty medal w sztafecie 4x100m stylem dowolnym

Mistrzostwa Europy - Istambuł
Złoty medal w sztafecie 4x50m stylem dowolnym
Złoty medal w sztafecie 4x50m stylem zmiennym
Srebrny medal na 50m stylem dowolnym
Srebrny medal na 100m stylem dowolnym

2008
Igrzyska Olimpijskie - Pekin
Złoty medal w sztafecie 4x100m stylem dowolnym

Mistrzostwa Europy - Eindhoven
Złoty medal na 4x100m stylem dowolnym

Mistrzostwa Świata - Manchester
Złoty medal w sztafecie 4x200m stylem dowolnym

Mistrzostwa Europy - Rijeka
Złoty medal na 4x50m stylem dowolnym
Złoty medal w sztafecie 4x50m stylem zmiennym
Brązowy medal na 100m stylem dowolnym

2007
Mistrzostwa Świata - Melbourne
Brązowy medal na 4x100m stylem dowolnym

Mistrzostwa Europy - Debreczyn
Złoty medal na 4x50m stylem dowolnym

2006
Mistrzostwa Europy - Budapeszt
Srebrny medal w sztafecie 4x100m stylem dowolnym