ELITE TEAM / SARAH SJÖSTRÖM

SARAH SJÖSTRÖM

Sarah Sjöström (17 Sierpień, 1993) jest szwedzką pływaczką stylem motylkowym, dowolnym, grzbietowym i szybko wyrasta na czołową zawodniczkę w tych stylach, a szczególnie na 100m motylkiem.

Droga Sary na szczyty światowych rankingów w pływaniu była bardzo krótka. Obiecujące występy na juniorskich zawodach wypromowały ją do seniorskiej reprezentacji Szwecji w 2007 roku. Cała Europa stanęła oszołomiona, kiedy w 2008 wygrała 100m motylkiem na ME pokonując murowaną faworytkę Inge Dekke po drodze. Miała wtedy 14 lat.

Później w tym roku na IO w Pekinie, bez większych sukcesów wystartowała na 100m motylkiem i grzbietem, ale zdobyła cenne doświadczenie w wyścigach na najwyższym poziomie. Płynęła również w sztafecie 4x100m stylem zmiennym, gdzie Szwedzka sztafeta została zdyskwalifikowana.

Wyglądało na to że sukces z 2008 roku był przypadkowy, jednak w 2009 roku na MŚ dwa razy pobiła RŚ – w pół-finale I w finale – na 100m motylkiem, zawody które wygrała w pięknym stylu. W ciągu 2 lat niesamowicie skoczyła w rankingach: na 100m motylkiem z 77 na 1 miejsce, a na 50m z 65 na 7 miejsce.

W 2010 roku potwierdziła swoją wysoką formę, bez przerwy kończąc w czołówce na międzynarodowych zawodach. Obroniła tytuł mistrzyni Europy w Budapeszcie i mało zabrakło do medali na 50m motylkiem i 100m dowolnym

Umocniła swoją pozycje w 2011 roku, wiadome było to, że będzie się liczyć na 50 I 100m motylkiem, ale rozszerzyła repertuar o 50, 100 i 200m dowolnym. MŚ w Szanghaju nie należały do najlepszych zajęła 4 miejsce na 50, 100m motylkiem i 200m dowolnym, niemniej jednak pobiła swój rekord na 100m motylkiem i na 200m dowolnym ustanawiając nowy rekord kraju. Świadczy to o tym, że jest poważną zawodniczką w jakichkolwiek zawodach czyli, olimpijski medal nie jest tak daleko.

Biography

W ciągu 18 miesięcy życie Sary Sjostrom zmieniło się diametralnie. Wszystko zaczęło się 22 marca, 2008 roku, kiedy wyszła 14 latka nieco oszołomiona I w błogiej nieświadomości – czyli zrelaksowana I nieustraszona –,stanęła na bloku startowym na ME w Eindhoven w wyścigu na 100m motylkiem. Wstrząsnęła pływackim Światem wygrywając, spirala zaczęła się nakręcać i miała kulminację 26 i 27 lipca 2009 roku, w Eternal City, gdzie wpisała się do ksiąg pobijając RŚ w oba dni i zdobywając dwa tytuły mistrzyni Świata zaledwie 3 tygodnie przed 16 urodzinami

Przyznała, że protokoły, procedury I rywale w Eindohven byli jej obcy, ponieważ nigdy nie zagłębiała się w historię pływania, ale nic z tego nie ma znaczenia kiedy potrafisz pływać jak ona. Jej oszałamiające występy wypchnęły ją w górę w rankingach – rozpoznawalność -, ale również dojrzała i nabrała pewności siebie dzięki temu. Wierzy w siebie i jest przekonana, że nadal jest w stanie pływać szybciej pomimo tego, że era szybkich kostiumów skończyła się w 2009 roku. Te słowa budzą szacunek u jej rywalek.

Jak na kogoś kto broni tytułu mistrzyni Świata przed 18 urodzinami, Sara pokazuje zbalansowaną postawę między młodzieńczą fantazją a budującą dojrzałością. Ona się nie załamuje po nieudanym starcie i stara się nauczyć się czegoś I ruszyć do przodu jak najszybciej. „Nie ma co się użalać nad sobą po przegranym wyścigu, zawsze będzie następny” – mawia. Z zachwytem zawsze dodaje „ Bądź pewny, że się cieszysz tym co robisz, kiedy masz z tego radochę rezultaty przyjdą same”

Łatwo jest w stanie określić co musi zjeść przed treningiem I jak jej ciało radzi sobie z prostymi I złożonymi węglowodanami. Sama głosi motywujące slogany, które są rozsiane na jej blogu i stronie: „ Nie ograniczaj się wyzwaniem, pokonuj kolejne granice”, „Motywacja jest jak jedzenie dla mózgu. Nie jesteś w stanie osiągnąć czegoś będąc w jednym miejscu, trzeba napełniać mózg na nowo” i „Drzwi do sukcesu mają napisane na przodzie pchaj”. Przemyślane i prowokacyjne rzeczy jak na kogoś w jej wieku.

Niewielu jest sportowców z tak wspaniałym talentem jaki posiada Sarah. Kilku nawet sądzi ona ma coś w sobie co w połączeniu z jej pracą i determinacją daje złoty środek do wygranej. Ciekawe co będzie kiedy osiągnie „dwudziestkę”.

Imię i Nazwisko: Sarah Sjöström

Pochodzenie: Szwecja
Data i miejsce: 17.08.1993
Wiek: 18
Wzrost: 181 cm
Waga: 70 Kg

Klub: Södertörns SS
Styl: Styl motylkowy i dowolny
Trener: Carl Jenner
Miejsce trenowania: Sztokholm

NAJLEPSZE OSIĄGNIĘCIA - MEDALE

2010
Mistrzostwa Europy - Budapeszt
Złoty medal na 100m stylem motylkowym
Srebrny medal w sztafecie 4x100m stylem zmiennym
Brązowy medal 4x100m stylem dowolnym

2009
Mistrzostwa Świata - Rzym
Złoty medal na 100m stylem motylkowym

Mistrzostwa Europy Juniorów - Praga
Srebrny medal na 100m stylem grzbietowym
Brązowy medal 4x200m stylem dowolnym

Mistrzostwa Europy - Istambuł
Srebrny medal w sztafecie 4x50m stylem zmiennym
Srebrny medal 4x50m stylem dowolnym

Mistrzostwa Europy - Rijek
Srebrny medal 4x50m stylem dowolnym