ELITE TEAM / THOMAS LURZ

THOMAS LURZ

Thomas Lurz (28 listopad, 1979) jest niemieckim pływakiem na wodach otwartych i jest jednym z najlepszych w historii pływania na 5 i 10 km

Lurz pokazał się po raz pierwszy na międzynarodowej scenie w 2005 roku kiedy wygrał po raz pierwszy mistrzostwo świata w Montrealu i ta passa trwała do 2011 roku, kiedy nie było mocnego na niego na tym dystansie w światowych mitingach FINA. Jego sześć złotych medali z rzędu obejmuje MŚ w Rzymie, 2009 r. i MŚ na wodach otwartych w Kanadzie, 2010 r.

Jego występy na 10 km nie są mniej imponujące – złoto na MŚ, na wodach otwartych w 2004 I 2006 roku w Dubaju I Naples, złoto na MŚ w Rzymie, 2009 r. Srebro zdobył na MŚ w Montrealu (2005) i Melbourne (2007). 2009 r. był niesamowitym rokiem dla Lurza, kiedy wygrał 9 z 13 mitingów. W 2010 roku znalazł się na podium w 3 z 8 zawodów Pucharu Świata, a w tych 3 zawodach zajął dwa razy 1 i raz 2 miejsce. W lipcu 2011 prowadził w klasyfikacji generalnej pucharu Świata, po wygranej w Brazylii, drugim miejscu w Meksyku i trzecim w Portugalii

Był niepokonany w Europie, wygrał wyścig na 5 I 10 km na ME w Budapeszcie (2006), 10 km na ME (wody otwarte) w Dubrovniku (2008) i ponownie oba dystanse na ME w Budapeszcie (2010). Jego ostatnie zwycięstwo było częściowo satysfakcjonujące ponieważ dwa tygodnie wcześniej zajął dopiero szóste miejsce w Kanadzie, ponieważ musiał płynąć w kąpielówkach, gdzie rywale byli ubrani w „skóry”.

Osiągnięcia Thomasa zostały nagrodzone tytułem najlepszego pływaka roku przez Swimming World Magazine I to trzykrotnie (2005, 2006, 2009). Przez LEN dwa razy został wybrany najlepszym pływakiem długodystansowym w Europie (2007, 2009). Pokazał, że nie jest zawodnikiem jednej konkurencji zdobywając tytuł mistrza Niemiec na 800 i 1500m, pobijając nawet krajowy rekord na 800m w 2008 r.

W 2011 roku będą MŚ w Szanghaju, gdzie będzie bronił swojego tytułu mistrza na 5 i 10 km, jak również tytułu mistrza w klasyfikacji generalnej pucharu Świata FINA. Thomas jednak najbardziej się koncentruje na występie na IO w Londynie, ponieważ brakuje mu tylko olimpijskiego złota.

Biography

Sześć mistrzostw Świata z rzędu. W jednych zawodach czyli na 5km na wodach otwartych – w czerwcu 2011 roku jest niepokonany na MŚ FINA od 6 lat. Nie wielu jest takich sportowców w jakimkolwiek sporcie, co mogą się pochwalić takim osiągnięciem. Przy tygodniowym reżimie treningowym obejmującym 11 treningów na sumę 110 km, jest w stanie utrzymać taką wysoką formę. Pytany, jak to robi ? odpowida, że: Po prostu się tym cieszy i ma marzenie – zdobyć medal olimpiski

Oprócz treningowej trenowej rutyny, pływanie jest zupełnie innym sportem od pływania na basenie. Po mimo większego dystansu uczestniczy muszą się zmagać z innymi zawodnikami i warunkami. Bez torów oddzielających pływaków, jest to bardzo ciężki, fizyczny sport izawodnicy przepychają się w walce o pozycje, często przeszkadzając rywalom. Często idzie to o krok dalej niż przypadkowy kontakt i wymaga większego stopnia czujności ze strony uczestników niż kryty basen. Później przychodzi do zmian warunków – fale, ciepło czy zimno, meduzy a nawet rekiny.

W ostatnim wyścigu na MŚ FINA w 2010 r. ZEA – jeden z wygranych wyścigów Lurza – Warunki były takie ciężkie, że zebrały czarne żniwo, Amerykanin Fran Crippen pod wpływem ogromnego ciepła zmarł. Thomas narzekał, że ten wyścig w ogóle nie powinien się odbyć w takich okolicznościach, więc później przewodził grupie pływaków, którzy chcieli wprowadzenia lepszych regulacji dotyczących wyścigów na wodach otwartych. Zaledwie 3 dni przed śmiercią, Cripper po raz ostatni posłał komplement Thomasowi na MŚ na wodach otwartych w Kanadzie: „Lurz jest najszybszym pływakiem na wodach otwartych, ja też chce być najszybszy na świecie. Podziwiam Thomasa, bo jest twardy, ale zawsze uczciwy, zawsze twardo się ściga i robi ze mnie lepszego pływaka”. To jest bardzo wąska społeczność, dzieląca te same pasje i szanując te same wartości. Jak mówi Thomas „jesteśmy delikatnymi świrami”. Jako dowód , zakwestionował brak minuty ciszy w pierwszych zawodach po śmierci Crippera na zawodach pucharu Świata w Brazylii

Poza wodą Thomas ma wiele zajęć, między innymi skateboarding, co jednocześnie jest ogromnym koszmarem jego brata i trenera Stefana – Byłego pływaka na wodach otwartych. Przy takim hobby ciężko jest utrzymać Thomasa bez kontuzji, musi unikać ryzykownych manewrów. Uwielbia wędkować w wolnym czasie, taka wolna chwila wyciszenia jest również wykorzystana na doskonalenie taktyki, co jest kolejną ogromną różnicą w porównaniu z pływaniem na basenie. Ma też swój wkład w edukację napisał swoją pracę na temat wpływu środowiska na sport, opierając pracę o swoje, międzynarodowe doświadczenie sportowe.

Na lewym remieniu ma tatuaż z data urodzin swego ojca, dodał ją niedługo po jego śmierci, który również był pływakiem i równocześnie inspiracją dla syna. Na drugim ramieniu ma motto zaadoptowane przez Niemiecką reprezentację w pływaniu, której był członkiem kilka lat temu: Razem możemy to osiągnąć. Stefan również członek tej ekipy również posiada ten sam tatuaż.

Odziwo jednym z jego przysmaków kulinarnych jest…Mc Donald i jednym z jego marzeń po zakończeniu kariery jest otwarcie sieci restauracji fast-food. „ Proste przedsięwzięcie kótre działa, gdzie dokładnie wiesz co dostaniesz, kiedy zamawiasz”. Powiedział w swój prosty sposób.

Ale możecie być pewni, że nie będzie to przed Londynem, gdzie może zdobyć złoty medal.

Imię i Nazwisko: Thomas Lurz
Pochodzenie: Niemcy
Data i miejsce urodzenia: 28.11.1979
Wiek: 31
Wzrost: 183 cm
Waga: 76 Kg

Klub: SV Würzburg 05
Styl: Wody otwarte 5 km i 10 km
Miejsce trenowania: Niemcy

NAJLEPSZE OSIĄGNIĘCIA - MEDALE

2011
Mistrzostwa Świata - Szanghaj
Złoty medal na 5 km
Srebrny medal na 10 km
Brązowy medal drużynowo na 5 km

2010
Mistrzostwa Europy - Budapeszt
Złoty medal na 5 km

2009
Mistrzostwa Świata - Rzym
Złoty medal na 5 km
Złoty medal na 10 km

2008
Igrzyska Olimpijskie - Pekin
Brązowy medal na 10 km

2007
Mistrzostwa Świata - Melbourne
Złoty medal na 5 km
Złoty medal na 10 km

2006
Mistrzostwa Europy juniorów - Budapeszt
Złoty medal na 5 km
Złoty medal na 10 km

2005
Mistrzostwa Świata - Montreal
Złoty medal na 5 km
Srebrny medal na 10 km